Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
deregulace nájemného
Otázka
Vážení přátelé, mám dotaz ohledně deregulace nájemného. Bydlím v bytě, dříve vedeném jako 4. kategorie, v celém domě je jenom tento jeden byt. Město mi navyšuje nájem o maximální výši s tím, že mám likrativní byt a to na náměstí. Jinak i když v bytě mám vše, na vlastní náklady pořízené (v mezích možností), přesto byt je v poměrně špatném stavu. (dřevěné podlahy uvolněné, stropy rákosové, trhliny ve zdech, v jedné místnosti se musí stále svítit. Zajímalo by mne, jestli při deregulaci se bere ohled také na celkový stav bytu, nebo tak jak to řeší radnice nekompromisně - máte byt na náměstí tak máte lukrativní byt. Za bývalého režimu jsem byl rád, že jsem něco k bydlení vůbec sehnal. Upozorňuji, že je to jeden z nejstarších domů v Českém Brodě a také k tomu vypadá i stav. Lze vůbec tento postup radnice a výpočet nájemného tímto stavem bytu nějak ovlivnit? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
v deregulaci se bere v úvahu, jedná-li se o byt se sníženou kvalitou. Byt se sníženou kvalitou je v zákonu o jednostranném zvyšování nájemného definován jako „byt bez ústředního vytápění a s částečným nebo společným základním příslušenstvím, nebo byt bez ústředního vytápění a bez základního příslušenství, nebo byt s ústředním vytápěním bez základního příslušenství“. Základním příslušenstvím je koupelna nebo koupelnový, popřípadě sprchový kout a splachovací záchod; základní příslušenství se považuje za součást bytu, i když je v domě mimo byt, avšak užívá jej jen nájemce bytu. Bývalé byty 4. kategorie jsou často hodnoceny právě jako byty se sníženou kvalitou. V rámci zvyšování nájemného není obec povinna přihlížet k celkovému stavu bytu a domu nad rámec výše uvedeného. Zákon zde předpokládá, že obec nezvýší nájemné nad míru přiměřenou skutečné hodnotě bytu, jelikož v takovém případě by se nájemce raději dobrovolně odstěhoval do levnějšího. Na druhou stranu pronajímatel má povinnost udržovat byt ve stavu umožňujícím řádné užívání. Nesplní-li pronajímatel svoji povinnost odstranit závady bránící řádnému užívání bytu, nebo jimiž je výkon nájemcova práva ohrožen, má nájemce právo po předchozím upozornění pronajímatele závady odstranit v nezbytné míře a požadovat od něj náhradu účelně vynaložených nákladů. Právo na náhradu musí uplatnit u pronajímatele bez zbytečného odkladu. Právo zanikne, nebylo-li uplatněno do šesti měsíců od odstranění závad.
Kromě tohoto kritéria je pro vypočtení maximálního přírůstku měsíčního nájemného rozhodující, v jaké obci se byt nachází. Maximální možné zvýšení nájemného si můžete spočítat pomocí kalkulačky na webu ministerstva pro místní rozvoj:
Pronajímatel (město) je zavázán právními předpisy, které výpočet nájemného upravují. Podle zákona o jednostranném zvyšování nájemného pronajímatel je oprávněn zvýšit nájemné vždy k 1. lednu každého roku. Povinnost platit zvýšené nájemné vzniká dnem, který je uveden v oznámení o zvýšení nájemného, nejdříve však prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po uplynutí 3 kalendářních měsíců od jeho doručení nájemci. V této lhůtě je nájemce oprávněn podat žalobu k soudu na určení neplatnosti zvýšení nájemného. Dojdete-li k tomu, že Vám město spočítalo nájemné špatně, můžete se tímto způsobem bránit u soudu.
Za Občanskou poradnu Jižní Město
Petra Lomozová a Ondřej Načeradský