Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Co vsechno je potreba zaridit?
Otázka
Dobry den,moc prosim o radu. Je mi 18let,bydlim u rodicu(matka,nevlastni otec) a chci se odstehovat k tatovi (do jineho mesta). Co vsechno bude potreba?-Zajit na urad mesta,kam se chci odstehovat a pozadat o formular s trvalym bydlistem? Zajit do pojistovny a rict jim to? Koho obvolat-lekare,zubni lekarku? Ve skole oznamit. Nechat si udelat novou obcanku. A co vsechni si sebou muzu vzit?-veci,ktere mi nezaplatily oni,tj.veci darovane od pratel? Predem dekuji za odpoved :)
Odpověď
Dobrý den,
přestěhovat se můžete dle Vašeho rozhodnutí a možností. Zda si změníte i údaj o trvalém pobytu, je na Vás, není to žádnou povinností. Avšak například ve vztahu k úřadům (např. k úřadu práce), k registraci u lékaře v místě nového bydliště a hlavně k doručování pošty zejména od státních institucí jde o poměrně praktický krok (pokud byste se rozhodl si neměnit trvalý pobyt, bylo by na místě na evidenci obyvatel nahlásit otcovu adresu alespoň jako tzv. doručovací adresu).
Ke změně trvalého pobytu je třeba zajít na příslušný obecní úřad v místě, kam se přestěhujete, a:
a) vyplnit a podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu, který obsahuje údaje o
1. jménu, popřípadě jménech, příjmení a rodném čísle, předchozí a nové adrese místa trvalého pobytu občana,
2. vlastníku objektu, kterým se rozumí jméno, příjmení a adresa místa trvalého pobytu u fyzické osoby nebo název a sídlo u právnické osoby; b) předložit občanský průkaz; c) doložit vlastnictví bytu nebo domu kam se stěhujete, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby (pravděpodobně Vašeho otce, je-li vlastníkem nebo nájemcem bytu nebo domu, kam se přestěhujete) o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, svéprávná, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.
V situaci, kdy se budete stěhovat do bytu otce, to prakticky bude nejspíše znamenat, že na evidenci obyvatel zajdete s občanským průkazem a s otcem, který si sebou vezme také občanský průkaz a doklady k bytu (např. svoji nájemní smlouvu). Na místě pak vyplníte formulář.
Obecní úřad poté oddělí vyznačenou část na občanském průkazu a vydá Vám potvrzení o změně trvalého pobytu. Vaší povinností pak bude požádat si na "novém" obecním úřadě podle nového trvalého pobytu o nový občanský průkaz.
Za změnu trvalého pobytu se platí správní poplatek ve výši 50 Kč a za vydání nového občanského průkazu se poplatek neplatí, jde-li o výměnu z důvodu změny údajů. Pokud byste požadoval občanský průkaz s čipem, pak se platí poplatek 500 Kč.
Poté, co změníte trvalý pobyt, je třeba tuto informaci nahlásit všude tam, kde vedou Váš údaj o trvalém pobytu a v případě neohlášení změny trvalého pobytu by hrozila sankce za neoznámení změny nebo kde by hrozilo doručování pošty na starou adresu - může jít zejména o příslušnou zdravotní pojišťovnu (většinou je lhůta k oznámení změn 8 dnů, oznámení změny trvalého pobytu je povinností), úřad práce ve starém bydlišti, který vyplácí sociální dávky, různí smluvní partneři (např. pojišťovny, spořitelny, banky, věřitelé). Dále, jak správně uvádíte, je třeba změnu nahlásit škole. U lékaře to není povinností, ale může to mít praktické důsledky (pokud nechce dojíždět za stávajícím lékařem, je si třeba najít jiného, který Vás přijme mezi své pacienty a vyžádá si zprávu od Vašeho předchozího lékaře).
Pokud v původním bydlišti někdo z Vás pobírá sociální dávky, pak je otázkou, zda jste i Vy společně posuzovanou osobou. V případě, kdy se odstěhujete, je žadatel o dávku povinen oznámit příslušnému úřadu práce tuto změnu. Žádal-li jste o přídavek na dítě, pak máte tuto oznamovací povinnost Vy. Současně můžete požádat o převedení spisu do nového bydliště.
V dotaze se ptáte, co vše si můžete odvézt za věci z původního bydliště. Odvézt si můžete Vaše vlastní věci, tj. věci Vámi pořízené, Vám darované, Vámi zděděné apod. Nezáleží na tom, kdo Vám je daroval, zda matka nebo někdo jiný. O ostatních věcech je třeba se dohodnout s jejich vlastníkem. Máte-li pochybnost, zda si odvézt věc, kterou koupila matka a Vy ji užíváte, doporučuji dohodnout se s ní. Není-li dohoda možná, pak bych doporučovala ponechat věc na místě. Můžete se tím vyvarovat nařčení z krádeže věci.
Pokud by bylo třeba některé informace upřesnit nebo doplnit, je možné se na nás nebo jinou občanskou poradnu znovu obrátit.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou