Zrušení trvalého pobytu cizinci

Dotaz ze dne 24. 6. 2015 12:58.

Otázka

Dobrý den, přítel si nechal před cca 15 lety trvale přihlásit ve svém družstevním bytě ukrajinský manželský pár, který nyní v květnu odejel zpět na Ukrajinu. Přihlášení si tenkrát vyřizovali na cizinecké policii. Přítel je chce nyní odhlásit a na Cizinecké policie po něm požadovali toto potvrdit od družstva - družstvo odmítlo s tím, že tenkrát údajně nic nepotvrzovali také a nedávali žádný souhlas. To už si tedy přítel po těch letech nepamatuju, jak to přesně probíhalo, ale v každém případě se nejednalo o placený a tedy ziskový podnájem na základě podnájemní smlouvy, žili s nim pouze jako spolubydlící a žádný písemný dokument nikdy nesepsali. Přítel neví, jak jim jinak zrušit trvalý pobyt, než že se stane vlastníkem bytu a převede si jej do OV a domnívá, že když byt bude jeho a nebude v něm figurovat družstvo, že Cizinecká policie pobyt ukrajincům zruší. Domníváte se, že to tak je, když ale v době, kdy s ním žili, byl byt družstevní ? Ochrání ho do budoucna osobní vlastnictví bytu nějak před tím, kdyby se mu tam chtěli dostat ? To je první otázka. A druhá - kdyby se ještě znovu vrátili (uvažovali o nějaké kratší návštěvě na podzim), že jim může jen tak říct, že tam už nebydlí ? Nemohou se tam dobývat třeba s policií, když mají zřejmě v ruce nějaké potvrzení o trvalém bydlišti na jeho adrese anebo chtít dokonce sehnat a platit od přítele adekvátní ubytování ? Velice děkuji za odpověď, zdravím, Eva Kroupová

Odpověď

Dobrý den,

ať již jde o trvalý pobyt občanů ČR či o hlášení pobytu podle zákona o pobytu cizinců, ani v jednom případě evidenční údaj nezakládá nárok na to v dotčené nemovitosti bydlet či se domáhat zajištění nějaké bytové náhrady či náhradního ubytování. Pro právo užívat nemovitost je rozhodující vždy něco jiného (na základě čeho je pobyt hlášen), což v předmětném případě bylo rozhodnutí přítele žít s dotčenými cizinci ve společné domácnosti (jindy např. nájemní či podnájemní smlouva - neřešme nyní, nakolik šlo skutečně o společnou domácnost a nakolik o oficiální či černý podnájem). Pakliže se následně rozhodli společnou domácnost ukončit, bylo by k tomu, aby byli oprávněni v dotčeném bytě opět bydlet, nutné, aby se přítel coby nájemce bytu znovu rozhodl je do společné domácnosti přijmout.

Co se týče zrušení údaje o pobytu cizince, vycházíme zde z ustanovení § 98a zákona č 326/1999 Sb., o pobytu cizinců.

Ministerstvo zruší údaj o místo hlášeného pobytu cizince podle odst. 1 písm. d) citovaného ustanovení, pokud:

- zaniklo právo užívat objekt nebo jeho vymezenou část

a zároveň

- cizinec ho či jeho část neužívá.

K podání žádosti je pak podle odst. d) oprávněn vlastník nebo osoba oprávněná k užívání objektu nebo jeho vymezené části.

K úspěchu žádosti je tudíž třeba v principu prokázat tři věci:

a) že je přítel osobou oprávněnou k užívání dotčeného bytu, b) že zanikla společná domácnost/souhlas s užíváním nemovitosti (to co bylo předloženo, aby se na začátku pobyt cizinci vůbec zapsal), c) že se cizinec vystěhoval.

Z kontextu bohužel není jasné, které z uvedených skutečností byly doloženy dostatečně a které byly dle Ministerstva doloženy nedostatečně a bylo je třeba tudíž dále podložit nějakým jiným důkazem (potvrzením od vlastníka nemovitosti/pronajímatele).

Není-li BD ochotno nic potvrdit, bylo by možné v závislosti na tom, která z uvedených skutečností představuje "kámen úrazu", uvážit, jak jinak dostatečně prokázat splnění zákonem předpokládaných skutečností.

V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším