Vystěhování bratra z mého domu.

Dotaz ze dne 9. 8. 2015 16:55.

Otázka

Jsem vlastníkem rodinného domu ve kterém bydlím se svým bratrem.Bratr zde nemá trvalé bydliště a chtěla bych ho vystěhovat pro jeho nevhodné chování.Musím to učinit soudně nebo stačí jeho věci vystěhovat před dům a vyměnit zámek?

Odpověď

Dobrý den,

svépomoc typu "vyházet věci před dům a vyměnit zámek" může být "praktickým", ale právně obtížně obhajitelným způsobem řešení předmětné situace. Neuvádíte nic bližšího k tomu, za jakých okolností začal bratr bydlet ve Vašem domě, nicméně nepředpokládám, že by se do domu protiprávně "vloupal" či Vám v domě zůstal poté, co se během "návštěvy" odmítl z Vašeho domu přes Váš nesouhlas s jeho setrváním hnout (což jsou situace, kdy máte samozřejmě právo zavolat Policii a nežádoucí návštěvu odmítající opustit obydlí nechat vyvést).

Budu-li např. předpokládat, že bratr v domě bydlel na základě Vašeho dříve uděleného souhlasu, měl by být postup takový, že byste souhlas s dalším užíváním své nemovitosti odvolala (můžete zde ve stručnosti uvést, že se tak děje pro jeho nevhodné chování) a vyzvala ho, aby nemovitost v okolnostem přiměřené lhůtě vyklidil s tím, že pokud se v dané lhůtě nevystěhuje, budete požadovat jeho vyklizení soudně a následně exekučně, což by pro něj vedle samotného vyklizení znamenalo rovněž vznik neopomenutelných nákladů. Zvážit lze i hrozbu tím, že budete bratra žalovat na bezdůvodné obohacení, které mu vzniklo dalším užíváním nemovitosti po odvolání Vašeho souhlasu a uplynutí přiměřené lhůty k vyklizení.

Pokud tyto hrozby a předžalobní upomínka nepřivedou bratra k tomu, aby nemovitost opustil, následně byste skutečně u místě příslušného soudu bratra zažalovala. Neplnil-li by pak bratr ani pravomocné rozhodnutí soudu, bylo by se možné s rozsudkem opatřeným doložkou vykonatelnosti obrátit na soudního exekutora, který je oprávněn Vašeho bratra a jeho věci z Vaší nemovitosti fyzicky vyklidit.

Nijak neupřesňujete, co se skrývá pod "nevhodným chováním", nicméně pro úplnost dodám, že v civilním i trestním právu existují předběžná opatření, takže pokud by situace byla kritická v tom smyslu, že by nebylo možné nechat bratra v nemovitosti bydlet do skončení sporu (např. pro riziko opakování domácího násilí), je možné požadovat předběžné opatření, které by bratrovi zakázalo se v nemovitosti zdržovat (v případě domácího násilí má Policie rovněž možnost přistoupit k tzv. vykázání agresora).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším