Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Odhlášení mé osoby z rozpisu služeb v bytě mého trvalého bydliště
Otázka
Dobrý den, chtěl bych se informovat ohledně odhlášení služeb za mou osobu v bytě mého trvalého bydliště. Spolu s babičkou jsme pořídili před několika lety byt v družstevním vlastnictví, kde mám trvalé bydliště hlášené již více než 20let. Již před pár lety se cena bytu splatila a byt se přepsal do OV babičky. Babička nyní zemřela a já čekám na předvolání k notáři ohledně pozůstalosti. Do bytu jsme se po její smrti spolu s invalidní manželkou zatím přestěhoval, nemohli bychom si dovolit platit za pronájem našeho bytu a za poplatky spojené s babiččiným bytem. Informovali jsme zástupce SVJ ohledně našeho nastěhování a prosili o zaslání rozpisu plateb, které jsou potřeba hradit. Bylo mi sděleno, že mě babička z předpisu služeb cca 1,5-2měs. před svým úmrtím nechala smazat. Já ale o ničem takovém nevím a samozřejmě jsem s tím ani nesouhlasil, babičce jsem pomáhal jak to šlo a vzhledem k vážnému úrazu mé manželky, jsem v posledním roce u ní byl cca 1xměsíčně (jinak jsme byli ve spojení telefonem) a o ničem takovém mě neinformovala a ani mi nic takového neříkala, žádný souhlas s odhlášením mě ze služeb jsem nepodepisoval. Jaké mám práva jako dědic (myslím že jediný-žádnou žávěť jsem nenašel), který je v bytě hlášen přes 20let k trvalému bydlišti, i když mě babička z předpisu záloh SVJ v 5/2015 nechala bez mého souhlasu odepsat? Předem Vám děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
skutečnost, že v bytě máte hlášený trvalý pobyt a že jste byl hlášen (a posléze odhlášen) nemá absolutně žádný vliv na existenci či neexistenci Vašeho práva v dotčeném bytě bydlet. S babičkou jste v době její smrti nebydlel, uvádíte, že jste ji pouze jednou měsíčně navštívil, takže nelze uvažovat ani o nějaké společné domácnosti s babičkou.
Když situaci shrneme, ke dni babiččiny smrti Vám právo v bytě bydlet nenáleželo a v současnosti není ještě zřejmé, jestli na Vás přejde vlastnictví k bytu v rámci dědického řízení či nikoliv. Z pohledu SVJ tak jste "údajný dědic", ale v této fázi nemáte od notáře žádné potvrzení, že s Vámi jako s dědicem jedná, natož rozhodnutí o tom, že jste se stal z titulu dědictví vlastníkem dotčeného bytu. V principu tak nezbývá než "počkat" na vyřízení dědictví (také se mohlo stát, že by byl byt zapečetěný a nedostali byste se do něj, takže "prakticky" se věc zatím pro Vás vyvinula docela dobře). SVJ doporučuji nahlásit počet osob užívajících byt a platit předepsané zálohy a platby, byť v této fázi nejsou ochotni účtování přepsat na Vás a budou je zatím vést na zesnulou.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.