Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Příspěvek na bydlení
Otázka
Dobry den, jsem matka samozivitelka a moje jedinne prijmy jsou 3600 alimenty + přídavek na dítě. Pobírám nyní příspěvek na byt 2+1 ale jelikož je druhý pokoj velice malý dostala jsem nabídku k přestěhování do 3+1 ve stejném domě kde nemusím dávat kauci, což mi vyhovuje. Co mě ale zajímá je,jestli nebudu mítbyt na sociálce problém, že si pořídím větší byt.a taky, mám přítele který u mě je často a občas i přespí, bude ho někdo posuzovat se mnou? Není to otec dítěte a má svůj vlastní byt. Jen jsem slyšela o nějákých kontrolách. Jedná se o kontroly když lidé pobírají i hmotnou nouzy krom příspevku na bydlení nebo jak to je? Nerada bych měla problémy. Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pokud jde o příspěvek na bydlení, tak jde v současnosti o vysoce formalizovanou dávku, kdy se okruh společně posuzovaných osob stanovuje na základě hlášení k trvalému pobytu, takže pokud má Váš přítel trvalý pobyt hlášený někde jinde, nehrozí, že by byl u této dávky posuzován společně s Vámi.
U přídavků na děti je již situace poněkud složitější, za společně posuzovanou osobu by se totiž bral Váš druh, pakliže byste s ním vedla společnou domácnost. Záleží tudíž na posouzení toho, co se skrývá pod Vámi zmiňovaným "u mě je často a občas i přespí". Skutečnost, že má i vlastní byt by nevylučovalo, aby se jednalo o Vašeho druha a vedl s Vámi společnou domácnost (vedení společné domácnosti je o tom, jestli lidé společně hradí náklady domácnosti). Nevíme k věci nic bližšího, takže těžko posoudíme, do jaké míry hrozí či nehrozí, že by tyto aspekty byly sporné.
Pokud jde o pořízení většího bytu, tak popravdě bych si na místě úřednice kladl otázku, proč matka s jedním malým dítětem na sociálních dávkách jde do 3+1 a osobně bych měl podezření, že zřejmě v dotčeném bytě plánuje žít s další osobou, kterou nehlásí, respektive si "luxus" většího bytu může dovolit kvůli zatajenému příjmu, ale jinak obecně vzato není u příspěvku na bydlení předepsáno, jak velký byt můžete mít, abyste mohla čerpat dávky - uznatelné náklady jsou vázány na výslednou částku nákladů na bydlení a nikoliv na rozlohu či počet místností.
Dovolím si zvlášť upozornit, že výše uvedené se vztahuje k příspěvku na bydlení, svým názvem podobná dávka "doplatek na bydlení" nespadá do systému státní sociální podpory, ale do systému pomoci v hmotné nouzi, kde jsou pravidla podstatně přísnější a mimo jiné se skutečně zkoumá, jak velký byt žadatel o dávku užívá.
Pokud jde o kontroly, tak "sociální šetření" je skutečně typické pro případy dávek ze systému hmotné nouze.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.