Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Patní vodoměr - bytové družstvo
Otázka
Dobrý den,
s přítelem rekonstruujeme družstevní byt, kde dosud bydlela jeho babička. Byt je z 50.let a neměnilo se na něm zhola nic. Ve vchodě jsou 4 byty, na jedné straně dva a na druhé straně dva, jsou řešeny tak, že byty jsou nad sebou.
Sdílíme vodoměr se sousedem, který bydlí nad námi. Vodoměr je v našem bytě. Vyúčtování vody se řeší poměrnou částí. Jedná se o dodávky pouze studené vody.
Se sousedem nemáme moc dobré zkušenosti z minulosti, co se týče vody, babičku okrádal. Neustále tvrdil, že jí určitě protéká WC atd až nakonec platila za vodu více jak on a jeho 4 členná rodina.
Rádi bychom, aby on měl svůj vodoměr a my svůj, nechceme si s takovýmto typem člověka rozpočítávat vodu.
Máme nějaké právo žádat, aby si on zavedl svůj vodoměr a my svůj? Byt je prozatím v družstevním vlastnictví a máme podanou žádost na převod do osobního vlastnictví.
Jak to mají ve zbývajících dvou bytech bohužel nevím.
Máme nějakou šanci na rozdělení vodoměru? Jak bychom měli případně postupovat?
Děkuji a jsem s pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
v dané věci by se bylo nutné obrátit na družstvo se žádostí o to, aby se investovalo do osazení bytových (tzv. poměrových) vodoměrů a následně se přešlo na účtování podle poměru vodoměrů. Možné to tedy samozřejmě je, ale vlastník nemovitosti nemá právní povinnost na účtování podle vodoměrů přejít.
Pokud Vás družstvo odmítne, tak bohužel osazení vodoměrů nemáte jak prosadit (bez dosažení potřebné většiny na čl. schůzi), nicméně osobně bych se asi zastavil u toho, jak je vlastně účtováno v současnosti. To že nejsou osazeny bytové vodoměry není nic neobvyklého a následně se voda účtuje podle směrných čísel spotřeby a tak nějak si nedokáži představit, jak probíhalo to, že soused ovlivňoval vyúčtování argumenty o protékajících záchodu a podobně? Nebo to v domě chodilo tak, že družstvu účtovalo na dva byty dohromady a pak nechalo dotčené družstevníky jak si mezi sebou částku k úhradě rozdělí?
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.