Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
pavjanik@centrun.cz
Otázka
Dobrý den mám dotaz. Koupil sem družstevní byt v osobním vlastnictví. Až na obecním úřadě mi bylo řečeno ,že předchozí majitel tam dal souhlas k trvalému pobytu pánovi který se prozatím neodhlásil. Kontaktoval sem předešlého majitele, ale už je to 14 dní a ještě to není vyřešeno . jak mám postupovat . Celou věc mi zatajil nebo ,že na ni udajne zapomněl. Dekuji za radu
Odpověď
Dobrý den,
trvalý pobyt je údaj administrativní, který nemá žádné dopady na práva a povinnosti ke koupenému bytu (mluvíte-li o osobním vlastnictví tak předpokládám, že nejde o družstevní byt, ale o bytovou jednotku v domě, kde správu zajišťuje tzv. společenství vlastníků - na podstatě věci by však v zásadě nic neměnilo ani to, kdyby šlo o úplatný převod členských práv v bytovém družstvu a nikoliv o osobní vlastnictví).
Chcete-li dotčenému pánovi pobyt v bytě zrušit, je se třeba dostavit na místně příslušnou evidenci obyvatel (na obecní úřad) a doložit, že dotčený pán v bytě aktuálně nemá právo bydlet a ani v něm již nebydlí. Předpokládám, že zde bude stačit předložení kupní smlouvy s vkladem do katastru a předávací protokol, pokud je z něj patrné, že byl byt vyklizen a všechny osoby spojené s předchozím vlastníkem se vystěhovali. Záleží nicméně na posouzení evidence obyvatel, někdy se lze setkat s tím, že dále bude požadováno, abyste donesl potvrzení od společenství vlastníků, že v domě dotčený pán nebydlí, nebo abyste si nechal podepsat takováto svědecká prohlášení od sousedů.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.