mají na to právo?

Dotaz ze dne 3. 11. 2015 18:09.

Otázka

Dobrý den,

čistě teoreticky by mě zajímalo, na co mají instituce a organizace právo z hlediska kontroly nájemníka a žadatele o dávku. Bydlím v družstevním bytě a kvůli nízkému příjmu žádám o příspěvek na bydlení. Úřednici se nezdála výše záloh za elektřinu ( prý je nějak nízká ) a ptala se, zda v bytě skutečně bydlím a mohu to doložit např. tak, že když mi přijde z úřadu kontrola, budu moct prokázat, že zde mám veškeré osobní věci atd. Domnívám se, že na takovouto kontrolu úřad nemá právo, nejedná se o podporu v hmotné nouzi a navíc v bytě skutečně bydlím a hradím veškeré platby, i když často pobývám v bytě přítelkyně a proto mám zálohy nízké. Má úřad právo na takovouto kontrolu a jsem povinen pracovníka vpustit do svého bytu? Pokud by z podobného důvodu přišla kontrola např. z bytového družstva a zajímalo je, zda v bytě skutečně bydlím, jsem též povinen je vpustit do soukromí, protože jsem družstevník a v bytě tudíž jako jejich nájemce? Rád bych tyto záležitosti věděl, protože se domnívám, že by to v obou případech bylo porušení soukromí a že vyjma policie či z nařízení exekuce nemusím do svého bytu kohokoliv pouštět za účelem jakékoliv kontroly. Pokud se mýlím, rád své znalosti poopravím. Vřele děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

zákon o státní sociální podpoře stanoví pro přiznání příspěvku na bydlení určité podmínky - těmi jsou nájemní nebo vlastnický poměr k bytu nebo domu, trvalý pobyt v bytě nebo domě a určitý poměr mezi příjmy společně posuzovaných osob a náklady na bydlení. Skutečnost, zda žadatel o příspěvek v bytě fakticky bydlí, zjišťována není, neboť to zákon jako podmínku pro přiznání příspěvku nestanoví. Proto se domnívám, že teoretický požadavek úřadu práce na kontrolu v bytě, zda je obýván či nikoli, je neodůvodněný.

Za to u doplatku na bydlení, který je dávkou pomoci v hmotné nouzi, má úřad práce oprávnění přímo ze zákona k provedení šetření v obydlí žadatele. Oprávnění vstupu do obydlí je podmíněno souhlasem žadatele o dávku, tzn. bez jeho souhlasu vstoupit nesmí (a v tom důsledku také nemusí být dávka přiznána, což je logický dopad, neboť nemusí tak být zjištěny a doloženy všechny skutečnosti potřebné pro přiznání dávky hmotné nouze).

Bytové družstvo, coby vlastník bytu a jeho pronajímatel, je oprávněn po předchozím oznámení požadovat prohlídku bytu nebo domu, a to za účelem provedení potřebných oprav nebo údržby. Pokud by však hrozila škoda nebo nebezpečí z prodlení, pak se předchozí oznámení nevyžaduje (viz § 2219 Občanského zákoníku). Za účelem kontroly, zda byt užíváte či nikoli, nemůže pronajímatel požadovat přístup do bytu.

Vstoupit do bytu bez Vašeho souhlasu tak má právo, jak výše sám uvádíte, policie, exekutor nebo soudní vykonavatel nebo v případě zabránění vzniku škody pronajímatel, popřípadě kdokoli jiný, je-li to úměrné situaci (např. při ohrožení života), v řadě dalších případů nejde o právo vstoupit do bytu, ale o právo požadovat po Vás, abyste vstup do bytu umožni, (kdy nesplnění neznamená, že dotčená osoba může vniknout do bytu proti Vaší vůli, jako by učinil např. soudní exekutor, ale mohou nastat jiné právní důsledky).

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším