Mám nárok na svoje bydlení?

Dotaz ze dne 4. 12. 2015 16:58.

Otázka

Dobrý den jmenuji se Marie bydlím s přítelem a synem u maminky v magistratním bytě 3kk taky spolu eště s otcem,sestrou a bratrem kde vlastníme jeden pokoj zvlášt jeden pokoj brácha a sestra. A kde jsem hlášená už několik let,čekáme s přítelem druhý dítě a chtěla bych se zeptat zda mám právo na to dostat nějáký svoje bydlení ? Jelikož maminka měla soud kvuli bytu dluhy nemá ale jsou tu nějake stížnosti bydlíme v bytě hodně lidi a za jisté si sousedi stěžují jen že kám mám s přítelem a synem jít eště když čekáme druhý mimčo?? Přítel sice pracuje a dostatek peněz na to svoje bydlení by byli jen že háček je v tom že jsme romové a není to lehký si sehnat podnájem kvůli nepřizpusobivím lidem já chápu majitelé bytů viděj že jsme romové a že mají strach s placením nebo devastovaní jejích bytů ale všichni romáci přece nejsme stejný hold už je to tak a prostě se nám nedaří sehnat svoje bydlení.Maminka má domluvený smír s paní advokátkou že když sežene podpisy v s baráku od sousedu že už žádné stižnosti netrvaj že by měla dostat náhradní byt a proto se ptám měla bych nárok na svůj vlastní byt ? Nemůžu přece žít do smrti u rodičů taky už budeme mít s přítelem dvě děti a v jednom pokojíčku? To přece nejde.

Odpověď

Dobrý den,

právo "dostat svoje bydlení" nemá nikdo, obecně vzato se předpokládá, že pokud máte dostatek finančních prostředků k tomu, abyste si hradili vlastní bydlení, měli byste si vlastní bydlení sami najít a hradit. Pokud byste dostatek prostředků neměli, existuje systém dávek na bydlení a řada obcí navíc má pro tyto situace programy sociálního bydlení. Nicméně obecně platí, že je na odpovědnosti každého dospělého, svéprávného občana, aby řešil bytovou situaci svou a své rodiny.

Chápu, že hledání bytu na volném trhu může být z citovaných důvodů problematické (obzvlášť pokud potenciální pronajímatel bude chtít na Vaši rodinu reference z dosavadního místa bydlení) a proto by mě napadlo, zda-li by se nebylo vhodné ucházet o obecní byt - nevím z jaké obce jste a tudíž neodhadnu, jaké jsou místní možnosti, ale většinou obce vedle bytů sociálních (které si přidělují zejména v závislosti na tom, jak kritická je situace žadatelů) pronajímají i byt za více či méně komerčních podmínek, přičemž mají zpracovaná pravidla výběru zájemců (obec od obce se mohou lišit) a nepochybně tyto pravidla nebudou obsahovat ustanovení, které by Vás mělo znevýhodňovat pro etnický původ (a pokud jde o stížnosti, neuškodilo by, pokud by bylo možné prokázat, že původcem problémů byl jiný člen rodiny).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším