vynětí dcery z vlastnických práv k družstevnímu bytu

Dotaz ze dne 6. 1. 2016 01:16.

Otázka

Dobrý den, starám se o dva 90leté manžele, protože jejich dcera o ně nemá zájem, i když oba potřebují každodenní výpomoc. V dohledné době se k nim budu muset nastěhovat, protože se jejich stav stále zhoršuje. Chtějí proto na mně přepsat vlastnická práva k družstevnímu bytu. Už máme zjištěno, že pokud není jiný majetek, tak není třeba závěť, vše vyřeší převod u družstva. Jde teď o to, že dcera je ze zákona přímý dědic, tak zda bude stačit, že jsou převedena vlastnická práva k bytu a tím bude anulován jakýkoli její nárok na byt.

Odpověď

Dobrý den,

postavení neopomenutelného dědice se vztahuje pouze k pozůstalosti, nebo-li k majetku, který má zesnulý v okamžiku smrti. Majetek, který je platně zcizen ještě před smrtí např. formou Vámi zmiňované darovací smlouvy (bezúplatného převodu členských práv v bytovém družstvu) není součástí pozůstalosti a tudíž se na něj práva neopomenutelného dědice nevztahují.

Vámi řešená situace může však mít jistá úskalí.

V první řadě se vzhledem k věku dárců lze důvodně obávat toho, že darovací smlouva bude napadena s tím, že zůstavitelé nebyli duševně způsobilí o svém majetku rozhodovat, respektive se ubránit nátlaku či manipulaci ze strany ošetřující osoby. Takovéto žaloby nejsou nijak neobvyklé, takže v popisované situaci by bylo na místě zajistit adekvátní důkazní materiál ohledně duševní kondice dárců a také ohledně toho, že se k poskytnutí daru svobodně rozhodli. Vzhledem k pravděpodobné hodnotě družstevního bytu by nemuselo být neadekvátní investovat do vypracování znaleckého posudku na duševní schopnosti dárců. Ohledně okolností jejich rozhodnutí není také na škodu, pokud se o svém rozhodnutí zmíní v běžných hovorech s dalšími osobami, vhodné je být i schopen zdokladovat špatné vztahy s dcerou (motiv proč chtěli raději majetek darovat někomu jinému).

Pokud by se dceři po smrti rodičů povedlo u soudu dosáhnout toho, že by darovací smlouva byla prohlášena za neplatnou, tak by to samozřejmě znamenalo, že členský podíl byl součástí dědictví a tudíž by nastoupila coby dědic dcera s neopomenutelným podílem (pro všechny případy by tak neuškodilo, pokud by byla pořízena závěť omezující její podíl na minimum, popřípadě v kombinaci s vyděděním).

Druhým problematickým aspektem je skutečnost, že u družstevního bytu nebude možné garantovat dárcům doživotní bydlení přes věcné břemeno (muselo by schválit bytové družstvo, což se v praxi moc nestává), takže i když se zavážete jim zajistit bezplatné užívání darovaného bytu, jde o pouhý osobní závazek, takže by mohlo dojít na situace (i když byste se snažila ho dodržet), kdy by se z bytu museli vystěhovat (např. pokud byste se dostala do dluhů a podíl by šel do dražby). Zde samozřejmě nejde ani tak o Vás, ale o ochranu dárců (osobně se osobám v jejich postavení většinou snažím darování rozmluvit a doporučuji závětí redukovat dědický podíl na neopomenutelné minimum a to v kombinaci s vyděděním, pokud jsou pro něj dané podmínky).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším