Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nově postavený dům po uzavření sňatku, přesto bez SJM
Otázka
Vážená společnost,
moje dcera se vdala před dvanácti léty a po té se svým manželem, mým zetěm, postavili dům. Přesto v KN moje dcera není uvedená jako společný vlastník a tudíž tam není, či neexistuje, ani SJM. Dům je v KN zapsaný pouze na mého zetě. Zeď sice říká, že se nic neděje, přesto si nejsem jistá. Proto Vás prosím o odpověď, zda to tak může být a zda - li je to tak správně. A jaké následky, či důsledky, ať už z jakéhokoliv důvodu (rozvod, ... ) to může pro moji dceru mít. Pro dokreslení informace uvádím, že mají společně dvě děti. Za Vaši odpověď již nyní moc děkuji a zdravím.
Odpověď
Dobrý den,
v tzv. sbírce listin při katastru nemovitostí by mělo být možné zjistit, na základě jakých listin došlo k zapsání vlastnického práva Vašeho zetě do katastru nemovitostí. Není-li mezi manželi sporu o tom, že jde o součást společného jmění manželů, tak lze doporučit, aby dali stav v katastru nemovitostí do souladu s tím, jak by majetkové poměry k dotčené nemovitosti měli být uspořádány.
Skutečnost, že vlastnické právo k nemovitosti bylo zapsáno jednomu z manželů za trvání manželství, totiž ještě na 100 % neprokazuje, že by mělo jít o součást společného jmění manželů, jelikož i za trvání manželství lze za zákonem stanovených podmínek nabývat majetek do osobního jmění manželů (např. nemovitost zakoupená z prostředků, které zeť obdržel darem od svých rodičů by byla pouze jeho osobním majetkem).
I když popsaná situace nemusí být z hlediska manželů nikdy problém, stát se v životě může cokoliv a bývá smutné, pokud se např. pozůstalí pohádají v dědickém řízení kvůli tomu, zda dotčená nemovitost měla či neměla kvůli okolnostem, které s delším časovým odstupem již nemusí být zcela jasné, spadnout do společného jmění manželů. Ne nadarmo se říká, že "dobré smlouvy dělají přátele" a osobně bych tento princip aplikoval i na rodinné vztahy, u kterých je vždy lepší, aby otázky majetku byly jasně dané a rodina se kvůli potenciálně sporným otázkám jednoho dne zbytečně nerozhádala.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.