Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Převod bytu
Otázka
Dobrý den, i přes všechna varování jsme koupili s přítelkyní byt dohromady. A zanedlouho se rozešli. Předělat hypotéku není až takový problém, ale chtěl bych se zeptat jaké jsou možnosti převedení na mě z hlediska daní? Slyšel jsem, že pokud bychom počkali dva roky, daň se neplatí...? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu předpokládáme, že Vám jde o převedení části nemovitosti z bývalé přítelkyně na Vás. V úvahu přichází darování (jako bezúplatný převod) nebo prodej spoluvlastnického podílu na nemovitosti.
V případě darování je dar považován za příjem z hlediska zákona o daních z příjmů a jako takový podléhá dani ve výši 15%. Ovšem od daně z příjmu je osvobozen bezúplatný příjem od osoby, se kterou poplatník žil nejméně 1 rok bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou. Tedy, pokud by Vám bývalá přítelkyně svůj podíl darovala (bezúplatně) a byla splněna tato podmínka, získaný dar by byl osvobozen od daně z příjmu.
V případě prodeje spoluvlastnického podílu na nemovitosti vzniká povinnost zaplatit tzv. daň z nabytí nemovitých věcí. Pokud se kupující a prodávající nedomluví jinak, jejím poplatníkem je prodávající. Tato daň je ve výši 4% ze základu daně, kterým je vyšší hodnota při porovnání sjednané (kupní) ceny a srovnávací daňové hodnoty. Srovnávací daňová hodnota je buď částka odpovídající 75 % tzv. „směrné hodnoty“ (to určí finanční úřad), nebo částka odpovídající 75 % zjištěné ceny (podle znaleckého posudku).
Dále, prodávající je povinen přiznat příjem (tedy kupní cenu za spoluvlastnický podíl) dle zákona o daních z příjmů a zdanit ho 15% sazbou daně. Od této daně je osvobozen příjem z prodeje bytu, pokud v něm prodávající měl bydliště (ne nutně trvalý pobyt, ale faktické bydliště) nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem. Pokud nelze využít tuto výjimku, jde zde další možnost osvobození od daně, a to v případě, že nemovitost prodávající vlastní déle než 5 let.
Na závěr bychom doporučovali situaci zkonzultovat s daňovým poradcem, neboť tato problematika příliš nespadá do oblastí spadajících do občanského poradenství.
S pozdravem,
Markéta Vávrová a Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou