Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
při darování bytu mohu zůstat zapsaná na rozpočtu služeb,aniž bych něco měnila
Otázka
Dobrý den, darovali jsme byt vnukovi s věcným břemenem pro nás.Chtěla jsem se zeptat jestli můžem zůstat zapsáni na rozpočtu pravidelných měsíčních plateb vlastníka a cen služeb.Vnuk v bytě nebydlí a se vším souhlasí.
Odpověď
Dobrý den,
záleží co přesně se skrývá pod oním "zůstat zapsaní na rozpočtu". Pokud by šlo o uvedení "majitele bytové jednotky" tak těmi již samozřejmě nejste a měl by v takové kolonce být uveden vnuk. Jde-li naopak o údaj o osobách hlášených v bytě na služby, tak zde není důvod, proč byste v dané kolonce neměli být Vy, jelikož byt fakticky užíváte, zatímco vnuk s Vámi zřejmě nebydlí. V poslední řadě mě pak napadá, na koho je vyúčtování psané - za úhrady má samozřejmě odpovědnost majitel jednotky (vnuk), nicméně zde nevidím nejmenší důvod, proč by nemohlo být dohodnuto, že vyúčtování budou chodit na Vás.
Tolik teorie, v praxi se lze samozřejmě setkat s ledačím - v situaci, kdy to nikdo necítí potřebu řešit a údaje opravit, jsem viděl i vyúčtování pravidelně vystavovaná na osobu, která byla několik desítek let po smrti. Všichni zúčastnění věděli, že je uvádění takového údaje nesmysl, ale když na jedné straně chodila vyúčtování a na druhé chodily peníze, nikdo neměl potřebu věnovat čas opravě údaje...
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.