Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Uver
Otázka
Bydlím z rodici. A chtěla bych se odstěhovat, tak jsem si chtěla od banky a stavebky vzít úvěr ale 3 krát mi to zamitli. Kvůli mému otci že má exekuci. Tak sem se chtěla zeptat co já STIM mám společného děkuji
Odpověď
Dobrý den,
je na bance jako poskytovateli úvěru, jak posoudí situaci žadatele a jakým způsobem vyhodnotí, jestli Vám úvěr poskytne nebo nebo neposkytne. Je tedy složité odvozovat, jaká obava za důvodem, že Váš otec má exekuci stojí.
Jako potomek za dluhy svého otce neručíte (pokud jste to neprohlásila a tím jste se ručitelem nestala). Exekuce otce, resp. to, že je dlužníkem, který nehradí své dluhy v čas, se Váš může prakticky dotýkat tak, že by mohlo dojít k mobiliární exekuci (zabavení movitých věcí) a mohly by být zabaveny i Vaše věci, a pokud byste nebyla schopna prokázat, že jste vlastníkem Vy a ne Váš otec, tak by tyto věci mohly být i exekučně prodány a tím fakticky postižen Váš majetek. Neuvádíte, zda k Vám má Váš otec i nadále vyživovací povinnost - pokud ano a výživné byste uvedla do příjmů (ačkoli to považuji za nepravděpodobné), mohla by banka vzhledem k zadlužení otce mít obavy, že výživné nemusí být v budoucnosti placeno.
Posledním a asi nejpravděpodobnějším důvodem je možnost, že byste byla povinna hradit otcovy dluhy jako dědic v případě jeho úmrtí. Této povinnosti byste se vyhnula odmítnutím dědictvím, nebo ji omezila uplatněním výhrady soupisu pozůstalosti (v takovém případě byste odpovídala jen do hodnoty nabyté pozůstalosti). Nicméně banka už by později na to, zda dědictví přijmete či odmítnete neměla žádný vliv, a tak se možná tomuto riziku chce předem zcela vyhnout. Nicméně, jak jsem výše uvedla, jsou to jen spekulace. To zda banka úvěr poskytne či ne, je na jejím uvážení. Doporučuji se na konkrétní důvody zeptat přímo banky, případně jaké záruky po potřebovali pro poskytnutí úvěru.
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou Cestou