Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vystěhování otce
Otázka
Dobrý den, žádám Vás o radu jakým způsobem postupovat, abych vystěhovala otce z "mého" družstevního bytu, který mi před pár lety přepsala babička. Babička v něm nadále bydlí, ale sešly se různé okolnosti a s otcem jsou vztahy velmi nepřátelské, babička je velmi nemocná a už ho tam nechce. Nehledě na náš vztah, kdy já mu již vykám a sbírám důkazy k žalobě. V bytě má trvalé bydliště, ale nemá žádnou nájemní smlouvu, nepřispívá na nájemné ani zálohy na energie a ještě klidně babičce odnese poslední krajíc chleba ... Jak se takového člověka ze své nemovitosti zbavit? Děkuji Vám, s pozdravem ...
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu vyplývá, že otec v bytě bydlí na základě dříve babiččina, nyní Vašeho, souhlasu jako člen domácnosti. V současné době si Vy coby nájemce bytu a člen družstva již nepřejete, aby v bytě nadále bydlel. Doporučuji tedy doručit mu písemné zrušení souhlasu s tím, aby nadále užíval byt, a vyzvat jej k vyklizení bytu do určité lhůty. Můžete jej upozornit na to, že pokud tak neučiní, obrátíte na soud s žalobou na vyklizení, přičemž on ponese náklady soudního řízení, případně i následného exekučního řízení.
Pokud by se otec dobrovolně z bytu neodstěhoval, pak máte možnost podat výše zmíněnou žalobu na vyklizení bytu k soudu příslušnému podle jeho trvalého pobytu. V žalobě můžete rovněž požadovat úhradu nákladů spojených s bydlením - adekvátní část "nájmu" a nákladů na služby.
Přeji zdárné vyřešení situace.
S pozdravem
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou