Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rozdělení majetku - rodinný dům
Otázka
Dobrý den, mám na půl ve vlastnictví rodinný dům se svou sestrou. Bohužel společné žití již není možné a proto chci celou situaci vyřešit. Nabízel jsem vyplacení sestry, ale bohužel sestra návrh vetovala se slovy: "Nehnul se". Navrhoval jsem i, aby tedy vyplatila ona mě. Zde se mi dostalo odpovědi, že na to nemá peníze a že mě nevyplatí. Navrhoval jsem tedy i to, že dům prodáme třetí osobě a peníze si rozdělíme...opet mi bylo řečeno, že v žádném případě, protože se nehne. Zajímá mě jaké mám teď možnosti, protože kromě soudu mám pocit, že jsem vše vyčerpal. Prosím o radu, situace je horší a horší. Předem mnohokrát děkuji. S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
možná by stálo za úvahu před soudní cestou ještě vyzkoušet smírné mimosoudní řešení sporu např. formou mediace, kdy jsou účastníci pozvání ke "společnému stolu" a mají prostor vyjádřit své důvody, hodnoty a obavy a najít společné řešení. Účast musí být samozřejmě dobrovolná a účastníci obvykle hradí náklady společně. Můžete se také pokusit vyhledat, zda tato služba není poskytována i zdarma. (Mediaci může nařídit i soud a přerušit na tuto dobu řízení, nicméně po zahájení soudního sporu může být menší vůle stran se dohodnout.)
Pokud se ptáte na další alternativy řešení, tak krom Vámi uvedených bych ještě zmínila možnost spoluvlastnický podíl prodat (sestra by měla předkupní právo), rozdělit dům na bytové jednotky /umožňující samostatné bydle i dispozici s nimi/, pokud je to možné, event. se dohodnout na nějaké formě kompenzace za to, že dům bude moci celý užívat sestra, když se vystěhujete.
Co se týká soudního řešení, tak můžete podat návrh na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Soud přitom není vázán návrhem na způsob vypořádání, pokud se strany sporu nedohodnou. Soud pak postupuje podle § 1144 a násl. občanského zákoníku, a to tak, že pokud je to možné, rozhodne o rozdělení společné věci (nelze, pokud by se tím podstatně snížila její hodnota). Není-li rozdělení možné, přikáže ji soud za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud prodej věci ve veřejné dražbě.
S pozdravem
Eva Samešová, Občanská poradna Společnou cestou