Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
přechod nájmu obecního bytu
Otázka
Dobrý den, máme s manželem najemní smlouvu na obecní byt, kde již nyní bydlí naše 23 letá dcera. Manžel bydlí v rodinném domě ,který oba vlastníme a já se asi budu stěhovat k mamince do domu který mi před časem darovala abych se o ní postarala. Obě tyhle nemovistosti jsou v jiných městech než obecní byt. Protože dcera studuje a pracuje v místě bydliště,je pro ni nereálné dojíždět od manžela z domu a v mém domě ( kde budu s maminkou,není místo). Chtěli bychom proto aby nás nájem přešel na ni a ona mohla s bytem nakládat jak potřebuje, popřípadě jej vyměnit za menší. Bylo nám ale řečeno,že pokud vlastníme nemovitosti, že nám byt seberou z důvodu spekulace s byty. My ale nespekulujeme, jen potřebujeme aby dcera měla kde bydlet popřípadě s bytem naložit jak bude potřeba (výměna). Děkuji moc za odpověď a radu
Odpověď
Vážená paní,
nájem bytu ze zákona přechází pouze v případě smrti původního nájemce (§ 2279 odst. 1 obč. zák.). V jiných případech se i pronajímání obecních bytů řídí standardními soukromoprávními pravidly s tím doplňkem, že každá obec si ještě navíc stanovuje vlastní kriteria pro přidělování obecních bytů (např. jen pro občany obce, přednostně pro mladé rodiny, osoby s nižšími příjmy apod.). Pokud Vám tedy nájemní smlouva skončí (ať už z důvodu výpovědi z Vaší strany nebo z důvodu ukončení nájemního vztahu ze strany obce - např. proto, že nájemní smlouva obsahuje podmínku bydlení v daném bytě, pobytu na adrese v dané obci apod.), potom je pouze věcí konkrétní obce komu obecní byt pronajme (zda to bude Vaše dcera, nebo někdo zcela jiný).
Otázkou ovšem zůstává, z jakých důvodů může město nájemní smlouvu vypovědět, tedy zda je v nájemní smlouvě explicitně stanovena podmínka Vašeho pobytu v daném bytě, případně podmínka, že nevlastníte jinou nemovitost. Pokud by tomu tak nebylo, tak Vám nic nebrání v tom, abyste byt měli nadále pronajatý Vy a fakticky jej využívala dcera.
S pozdravem Jan Petr Kosinka