Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Bydleni po otci
Otázka
Dobry den,bydlime u meho otce v druzstevnim najemnim byte jiz 11 let s trvalym bydlistem,nyni na nas tlaci at se vystehujeme ,je mu 73 let a nasel si pritelkyni ktera se chce k nemu nastehovat!muj dotaz zni pokud by se memu otci neco stalo mame i po vystehovani s bytu kde nam zustane trvale bydliste narok na byt?druzstvo nam sdelilo pred rokem ze pokud zaplatime druzstvu vstup tak ano,ale nyni po vystehovani si nejsme jisti!
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda otec je členem družstva nebo v bytě bydlí jen jako nájemník bez členského podílu.
Pokud by platila první varianta, potom nájem družstevního bytu je spojen s vlastnictvím družstevního podílu, nikoliv s místem trvalého pobytu nebo faktickým bydlením v daném bytě. Čili pokud v případě úmrtí otce zdědíte jeho družstevní podíl, potom Vám po splnění podmínek vyplývajících ze stanov družstva vznikne i právo nájmu k příslušnému bytu. Pokud by však otec byt (resp. družstevní podíl) odkázal někomu jinému nebo jej ještě za života někomu daroval, případně jej zdědil někdo jiný, potom Vám toto právo samozřejmě nevznikne.
Ve druhém případě - pokud by otec bydlel v bytě jen jako nájemník - potom, nebudeme-li uvažovat o možnosti přechodu nájmu (nikoliv vlastnictví družstevního podílu), který by se mohl na přítelkyni vztahovat, pokud by uzavřeli sňatek, a to pouze na dobu dvou let, tak určitě je možné pokusit se s družstvem domluvit na zakoupení členského podílu, se kterým je spojeno i právo nájmu v bytě.
S pozdravem Jan Petr Kosinka