Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Práva většinového vlastníka rodinného domu
Otázka
Jsem většinovým vlastníkem /5/8/ rodinného domu a menšinový vlastník chce vyplatit jeho část nebo dům prodat. Jsem důchodce,dum jsem stavěl se svým otcem a rád bych zde dožil se svou manželkou. Jaké jsou možnosti reseni mého problému?
Odpověď
Vážený pane,
pokud se spoluvlastníci nedohodnou, může spoluvlastník, který nechce ve spoluvlastnictví dále pokračovat, obrátit se na soud s návrhem na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Soud potom postupuje v tomto pořadí:
1. Přikáže rozdělení věci (domu), pokud je to technicky a funkčně možné.
2. Pokud to možné není, přikáže celou věc (dům) do vlastnictví jednoho spoluvlastníka a zároveň mu uloží povinnost ostatní spoluvlastníky tzv. vyplatit.
3. Pokud ani to není možné (protože žádný ze spoluvlastníků není schopen zbývající spoluvlastníky vyplatit), potom nařídí věc (dům) prodat a výtěžek rozdělit mezi spoluvlastníky dle jejich spoluvlastnických podílů.
Z Vaší strany je možné podat návrh na odložení zrušení spoluvlastnictví a patřičným odůvodněním. Soud může (avšak nemusí) Vašemu návrhu vyhovět, má-li tím být zabráněno majetkové ztrátě nebo vážnému ohrožení oprávněného zájmu některého spoluvlastníka. Prodloužení spoluvlastnictví však lze nejdéle o dva roky.
Spoluvlastník může rovněž prodat svůj podíl (při zachování Vašeho předkupního práva) jiné osobě (tzv. obchodníkům s nemovitostmi) a ta následně může postupovat přes soud, jak je uvedeno výše. Doporučujeme proto, pokud je to možné, řešit situaci v rámci rodiny.
S pozdravem Kosinka