Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Odhlášení trvalého pobytu
Otázka
Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat. Přes 10 roky jsem se rozvedla. Předtím jsem bydlela s manželem u jeho rodičů. Po rozvodu stále bydlím u nich. Celkově je to 23let. Zde jsem zůstala se syny bydlet protože bývalá tchyně nalehala aby jsme tam zůstaly. Synové jsou plnoleti a o a chce abych se odstěhovala a že mi zruší trvale bydliště. Nárok na nic předpokládám nemám na nějaké vyplacení. Ale jde trvale bydliště jen tak po tolika letech z její strany zrušit? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
zrušit trvalý pobyt ze strany vlastníka nemovitosti jde v případě, že osoba v bytě fakticky nebydlí a nemá k ní ani žádné užívací právo (nájemní smlouvu, věcné břemeno k užívání nemovitosti apod.). To znamená, že Vám nemůže být zrušen trvalý pobyt dokud v místě fakticky bydlíte.
Druhou věcí ovšem je, na základě jakého právního důvodu byt užíváte (pravděpodobně na základě souhlasu majitelů). Jestliže nemáte nájemní smlouvu nebo jiný obdobný důvod, mohou majitelé domu žádat Vaše vystěhování, a to případně i soudní cestou. V případě, že se budete odmítat vystěhovat, Vás sice nemohou vystěhovat násilně (např. výměnou zámků na dveřích), ale mohou požádat o rozhodnutí soud a následně výkon rozhodnutí soudem nebo exekutorem. Následně mohou na obecním úřadě požádat o zrušení trvalého pobytu u Vaší osoby.
Na finanční kompenzaci v souvislosti s vystěhováním podle českého právního řádu nemáte nárok.
S pozdravem Jan Petr Kosinka