Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Doplatek na bydlení
Otázka
Dobrý den jsem na mateřské synovi je jeden rok. Mam nájemní smlouvu kde jsem napsaná já a on. Žádala jsem o sociální dávky a tam mi bylo řečeno že musím doložit nájemní smlouvu dcery které je 18let.Jelikoz při návštěvě sociální úřednice zrovna byla dcera u mě na návštěvě. Pokud to nedolozim nebudu prý mít nárok na doplatek na bydlení a živobytí. Nájem mám 9000 Kč +1500elektrika.Muj příjem je 7600Kc a 500 Kč přídavek na syna. Můžete mi prosím poradit co dál aby mi dceru nepočítali... Dekuju za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu usuzuji, že jste požádala o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení (dávky pomoci v hmotné nouzi) a bylo u Vás provedeno sociální šetření. Sociální pracovnice byla přítomna zrovna v době, kdy u Vás byla dcera na návštěvě. Je pochopitelné, že sociální pracovnice nyní požaduje prokázat, že dcera není osobou společně posuzovanou, že tedy s Vámi nesdílí domácnost, neuhrazuje společně náklady na bydlení a živobytí apod.
Nejjednodušším způsobem, jak prokázat, že dcera není osobou společně posuzovanou, je doložení jejího oprávnění bydlet v jiném bytě či domě, tedy například nájemní nebo podnájemní smlouvou nebo výpisem z katastru nemovitostí, že je vlastníkem bytu či domu, kde bydlí. Dále je možné doložit potvrzení Vašich sousedů, že dceru u Vás moc často nevídají a že mohou potvrdit, že u vás nebydlí. Případně dcera může dodat čestné prohlášení (což ale nemusí mít takovou váhu jako její nájemní smlouva, proto by bylo dobré doložit více důkazů), že bydlí na jiné adrese, přiložit k tomu prohlášení osob, které to mohou potvrdit (partner, spolubydlící, zaměstnavatel, její sousedé apod.), případně doložit jiné důkazy svědčící o tom, že s Vámi nebydlí.
Ještě bych se zmínila o příspěvku na bydlení, což je dávka ze systému státní sociální podpory. Ten je poskytován nájemcům nebo vlastníkům, kteří mají v dané nemovitosti hlášen trvalý pobyt. Společně posuzovanými osobami jsou všechny osoby, které mají v daném bytě hlášen trvalý pobyt (nikoli tedy osoby společně žijící a uhrazující náklady na bydlení a živobytí, tak jako je to u dávek pomoci v hmotné nouzi). Pokud byste o příspěvek žádala a mezi společně posuzované osoby spadala osoba, která s Vámi fakticky nebydlí minimálně 3 měsíce, je možné požádat o její vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob (příslušný formulář si můžete spolu s ostatními vyzvednout na úřadu práce nebo stáhnout na stránkách MPSV, který se jmenuje Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob).
Pokud budete potřebovat další doplňující informace, můžete se na nás obrátit telefonicky nebo osobně.
S přáním hezkého dne
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou