Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Trvale bydliste
Otázka
Dobry den,moje sestra bydlí s přítelem jenže to už nefunguje chce aby odešel vyhodit ho nemůže má tam trvale bydliště bojí se aby nezavolal policii.Dum patří jí,dluží ji peníze,ale smlouvu nemají....Prosim o radu co má dělat.Dekuji
Odpověď
Dobrý den,
odpovídám na Váš dotaz, ve kterém popisujete situaci své sestry. Nejprve se zastavím u Vámi zmiňovaného trvalého pobytu, který má přítel Vaší sestry nahlášen na adrese její nemovitosti. Obecně lze říci, že se údaji o adrese trvalého pobytu přikládá větší váha než jakou má. Jedná se pouze o evidenční údaj, který je důležitý pro doručování a pro některý typ dávek (konkrétně do června o příspěvek na bydlení). Zároveň z tohoto evidenčního údaje nevznikají žádná vlastnická práva vůči nemovitosti, ve které dotčená osoba (přítel Vaší sestry) bydlí, ani právo nemovitost užívat.
Jak jsem pochopila, tak přítel Vaší sestry v jejím domě bydlí na základě jejího souhlasu - to fakticky znamená, že se sestrou nemá uzavřenou nájemní smlouvu, nemá zde ani věcné břemeno, které by mu zakládalo právo nemovitost užívat.
Pokud tomu tak skutečně je, tak prvním krokem, který může Vaše sestra učinit, je odvolání souhlasu s dalším užíváním nemovitosti. Odvolání souhlasu je možné udělat buď písemně (zaslat doporučeně, kopii si ponechat) nebo ústně za přítomnosti např. dvou svědků, kteří nejsou v příbuzenském vztahu k sestře, a budou ochotni v případě soudního sporu svědčit ve prospěch sestry, tj. dosvědčit, že souhlas s dalším užíváním nemovitosti skutečně odvolala.
V odvolání souhlasu by zároveň mělo být napsáno nebo ústně sděleno, v jaké lhůtě se má sestřin přítel odstěhovat (např. do 3 týdnů, měsíce), lze také nabídnout pomoc s hledáním jiného bydlení nebo přiložit čísla na ubytovny v okolí. A dále by zde také mělo zaznít, jaké kroky budou následovat, pokud by se nic nestalo - tj. sestra by byla nucena podat k soudu žalobu na vyklizení, s tím, že by jej mohla upozornit na to, že veškeré náklady ponese on.
Teprve poté až by soud rozhodl o vyklizení sestřina přítele a rozhodnutí by nabylo právní moci a bylo vykonatelné, mohla by Vaše sestra přistoupit k exekučnímu vyklizení Vašeho přítele. Nicméně toto už je poslední fáze celého procesu.
Pokud by Vaše sestra chtěla poskytnout vzor žaloby nebo zkonzultovat vývoj situace telefonicky je možné se obránit na některou z občanských poraden, jejich seznam naleznete zde: https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny Samozřejmě je možné se obrátit v případě dalších či doplňujících dotazů i na naši poradnu.
Pro úplnost ještě dodávám, že zrušit trvalý pobyt by příteli Vaší sestry bylo možné teprve poté, až by zaniklo jeho užívací právo k nemovitosti (byl odvolán sestřin souhlas s užíváním nemovitosti) a přítel již nemovitost neužíval (tj. odstěhoval se dobrovolně nebo byl vyklizen).
S pozdravem a přáním hezkého dne,
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou