Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Může mě druh vyhodit z bytu že dne na den?
Otázka
Dobrý den, prosím o radu. S druhem žijí asi 8 let u jeho rodičů v RD. Máme spolu 2 děti. Nemám zde trvalé bydliště. Po dlouhodobých neshodach, mě přitel chce vyhodit z domu ve kterém vychovavame naše děti., na vystěhování mám 5 dní. Je toto právně možné? Může mne jen tak vyhodit? Odejít chci I sama. Ale za 5 dni to nestihnu.., ale přítele to nezajímá. Říká že na mě zavolá jinak policajty. Má na toto právo? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
ačkoliv se o tom nezmiňujete, předpokládám, že nemáte sepsanou nájemní smlouvu (ani s přítelem, ani jeho rodiči). Ta by Vás totiž nějakým způsobem v dané situaci chránila (výpovědní důvody, lhůta atd.)
Vy tedy v domě žijete na základě ústního souhlasu vlastníka domu. Nevím, jak moc se nyní "pitvat" v tom, zda dům je Vašeho přítele anebo jeho rodičů - pravdou ale je, že právě vlastník nemovitosti rozhoduje o tom, kdo smí v jeho domě (nebo bytě) být. Nicméně nevím, zda je pro Vás reálné se domlouvat s rodiči Vašeho přítele, aby ONI Vás v domě nechali (pokud patří jim).
Pokud užíváte nemovitost na základě ústního souhlasu vlastníka, žijete zde po právu. Vlastník ale může svůj dříve daný souhlas odvolat a vyzvat Vás k vystěhování. Doporučuje se odvolání souhlasu a výzvu k vystěhování předávat písemně a nechat si ji stvrdit podpisem (ideálně také, aby tato výzva obsahovala sdělení o tom, že pokud nedojde k odstěhování, bude podána žaloba).
Jak dlouhá by měla lhůta být? Toto není upraveno v žádném zákoně, ze soudních rozhodutí se ale dovozuje, že by mělo jít o cca 1 měsíc (tak, aby si daná osoba byla reálně schopná zajistit místo, kam se odstěhuje, a skutečně se odstěhovat). Dokonce ani po uplynutí přiměřené lhůty k vystěhování není možné osobu z domu či bytu "vyhodit". Pokud v dané lhůtě osoba dům nebo byt nevyklidí, je na vlastníkovi, aby podal žalobu na vyklizení nemovitosti a počkal, až soud vydá rozsudek. S pravomocným a vykonatelným rozsudkem je možné požádat exekutora, aby osobu z bytu nebo domu vyklidil, pokud tak neučinila doposavad dobrovolně. Všimněte si, že policie nemá nikde v tomto dlouhém procesu místo.
Váš přítel Vás tedy legálně z domu vyhodit nemůže. Přivolaná policie (ať už ji zavolá on nebo Vy) by měla vždy jen uklidnit situaci na místě. Nebudou řešit, zda jste v domě po právu, kdo tam smí bydlet a za jakých podmínek atd. V těchto otázkách Vás i přítele odkáží na občanský soud.
Zkuste se s přítelem domluvit. Pro případ, že bude neústupný: mějte připravenou "únikovou cestu", například možnost přespat pár dní u kamarádky nebo někoho z rodiny. Zároveň mějte na paměti, že Vy můžete zavolat policii, pokud se Vás přítel bude snažit vyhodit z domu na ulici. Pro právní i psychologickou pomoc můžete volat linku Bílého kruhu bezpečí na telefonu 116006 (nonstop a bezplatně).
V případě dalších nebo doplňujících dotazů se na nás můžete opět obrátit.
Přeji hodně sil. S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou