Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Prosba o radu
Otázka
Dobrý den mám dotaz, přítel bydlí s bývalou manželkou v domě který je napsaný na její postiženou dceru,jsou rozvedeni tři roky, má tam napsané trvalé bydliště ale jeho bývalá manželka mu vyhrožuje že ho může kdykoliv vyhodit na ulici.zatim nemůžeme bydlet spolu.Ma prosím bývalá manželka mého přítele pravdu? Děkují za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu usuzuji, že Váš přítel bydlí v domě na základě souhlasu majitelky, tj. dcery bývalé manželky. Předpokládám, že žádnou smlouvu sepsánu nemají.
Majitelka (tj. dcera, případně její zákonný zástupce či opatrovník) může kdykoli svůj souhlas odvolat. V takovém případě pak je přítel povinen se vystěhovat. Pokud tak neučiní, majitelka by měla podat k soudu žalobu na vyklizení a poté se případně domáhat vyklizení. Nemůže jej jen tak vystěhovat na ulici, pokud v domě skutečně bydlí a je jeho domovem.
Trvalý pobyt, který má přítel hlášen v domě v evidenci obyvatel (i v občanském průkaze) je pouze evidenčním údajem a jako takový, nezakládá právo ke zmíněné nemovitosti.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou