Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Autovrak
Otázka
Dobrý den, bydlíme v bytovém domě kde je 24 bytů ve společenství vlastníků. Každý byt má nárok na 1/24 plochy pozemku okolo domu. Na tomto pozemku ale sousedovi stojí asi 4 auta (vraky ) bez platné stk prošlé cca 7 let a očividně jsou to autovraky. Na naši žádost aby tyto vraky odstranil reagoval, že je na svém pozemku a že ho to nezajímá. Je možnost jak tyto vraky nechat odtáhnout ? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu usuzuji, že Váš soused parkuje svá auta na soukromém pozemku patřícím 24 vlastníkům společenství vlastníků bytového domu. Jestliže tomu tak je, pak bych Vám doporučila, obrátit se na výbor společenství vlastníků s žádostí, aby projednal s Vaším sousedem odtažení jeho autovraků. Pokud by dohoda se sousedem nebyla možná, pak doporučujeme, aby výbor SVJ zaslal sousedovi poštou písemnou výzvu k odstranění vozidel (s určením lhůty) s doporučenkou.
Níže Vám zasílám citaci ze zákona o pozemních komunikacích (z č. 13/1997 Sb.), kde můžeme najít v § 19 c) citaci, jak by mělo být postupováno při odtahu autovraku: "Silniční správní úřad uloží provozovateli vraku na návrh vlastníka pozemní komunikace povinnost vrak odstavený na dálnici, silnici, místní komunikaci nebo veřejně přístupné účelové komunikaci odstranit a odstavit mimo takovou pozemní komunikaci."
Z výše uvedeného vyplývá, že neodstraní-li vlastník autovrak v dané lhůtě, může vlastník komunikace požádat správní úřad (v Praze magistrát hl.m.Prahy), aby vlastníkovi autovraků uložil povinnost je odstranit.
Pokud by Váš soused tak neučinil, zákon hovoří takto: "Po marném uplynutí 2 měsíců ode dne, kdy byla pravomocně uložena povinnost vrak odstranit a odstavit, zajistí vlastník pozemní komunikace předání vraku na náklady jeho provozovatele provozovateli zařízení ke sběru vozidel s ukončenou životností podle zákona o výrobcích s ukončenou životností."
Co se týče definice, co je považováno za vrak auta, můžeme najít v právní úpravě novely zákona o pozemních komunikacích v § 19 odst. 2 písm. g toto cituji: "odstavovat silniční vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a obnovení způsobilosti by si vyžádalo výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla nebo které není možné identifikovat prostřednictvím identifikačního čísla vozidla umístěného na karoserii nebo rámu vozidla, za čelním sklem nebo na výrobním štítku."
Výše uvedené předpokládá, že pozemkem, jak uvádíte v dotazu, je pozemní komunikace. Pokud se jedná o nějaký například zatravněný prostor, pak dle našeho názoru při marné výzvě nezbude než se obrátit na soud s žalobou na vyklizení/odstranění autovraků. K tomu bychom doporučovali konzultaci s právníkem.
Přeji, aby se Vám podařilo tuto situaci co nejlépe vyřešit!
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou