Umožnění vstupu do nemovitosti spoluvlastníkům

Dotaz ze dne 1. 8. 2021 23:12.

Otázka

Dobrý den, přítelkyně má matku, která před lety nechala rodinný dům převést na své tři děti. Matka sama v domě bydlí a jako jediná v něm má trvalé bydliště, nyní je po smrti jednoho z dětí i spolumajitelkou domu. Praxe byla taková, že děti dům a zahradu využívaly k občasné rekreaci a měly každé svůj pokojík s osobními věcmi. Po neshodách se zbylými dvěma dětmi (tj. spolumajiteli nemovitosti) jim matka zakazuje vstup do domu i manipulaci s jejich osobními věcmi s odůvodněním, že jen ona tam má trvalé bydliště a hrozí přivoláním policie. Mohou se děti nějak domoci vstupu do domu? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

píšete, že je ve spoluvlastnictví nemovitost - dům. Vlastní jej matka a její dvě děti. Pouze matka v domě žije a má tam trvalý pobyt. Matka svým dětem zabraňuje vstupovat do nemovitosti a využívat ji, jak bylo dříve zvykem.

Spoluvlastnictví se věnuje občanský zákoník v §1115 a následujících. V zásadě platí, že společnou věc využívají spoluvlastníci (a starají se o ní) tak, jak se dohodli. Psanou dohodu má asi dnes málokdo, ale dovozuje se, že platí i dohoda nepsaná a dokonce nevýslovná - tedy platí to, co po nějakou dobu fungovalo jako zvyk.

Dalo by se tedy říct, že v případě Vaši přítelkyně to tak bylo - psal jste, že děti byly zvyklé do nemovitosti jezdit a každý využíval svůj pokojík a zahradu. A maminka v domě bydlela trvale.

Každý ze spoluvlastníků má k věci stejná práva - nemůže ostatním zakazovat nemovitost využívat. To, že má jeden z nich v nemovitosti trvalý pobyt, mu nedává žádná větší práva k nemovitosti. Pokud dojde k neshodě a někdo (kdokoliv - jeden ze spoluvlastníků nebo třeba i soused) zavolá policii, pak budou příslušníci "pouze" řešit hádku na místě - pokusí se uklidnit situaci atd.

Ptáte se, jak se mohou děti domoci vstupu do domu. V první řadě doporučuji domluvu - pokusit se maminku přesvědčit o tom, že její postoj je protiprávní, že její děti (spoluvlastníci) mají k nemovitosti stejná práva. Dá se využít např. společná návštěva občanské poradny, předložení odborného článku nebo citace z občanského zákoníku mamince, společná návštěva mediátora nebo rodinného poradce.

Je třeba zmínit, že neznám další detaily - například jak je dům řešen - zda jde v podstatě o byt se zahradou (tam by měla být větší ochrana obydlí a domácnosti matky - tedy "návštěvy" by měly být po dohodě) anebo o dvougenerační dům, kdy lze navštívit pokojíky dětí bez rušení soukromí matky. Také jste nezmiňoval, zda je zde věcné břemeno ve prospěch maminky, což má samozřejmě také vliv na "život" v nemovitosti.

Každopádně, pokud se nepodaří vztahy narovnat domluvou, bylo by nutné žádat soud žalobou dle § 1130 nebo § 1139 - v takovém případě bych Vám doporučila konzultovat s advokátem.

S pozdravem

Markéta Vávrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším