Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vyúčtování elektřiny
Otázka
Dobrý den,
chci se zeptat, jak mám zaplatit nedoplatek 5200 Kč za elektřinu, když jsem nyní bez práce, hlášena na úřadu práce a pobírám hmotnou nouzi? Prý je možné někde o něco žádat, ale nevím přesně kde, zda mám jít na hmotnou nouzi nebo příspěvek na bydlení, nebo jde o nějakou jinou dávku? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
děkuji za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu.
Možnosti, které se ve Vaší situaci nabízejí je, požádat o příspěvek na bydlení, který je testovanou sociální dávkou a slouží na pokrytí nákladů, které máte v souvislosti s bydlením. Nárok má nájemce, podnájemce i vlastník bytu i osoba oprávněná z věcného břemene.
Obecnou podmínkou je, že 30%, v Praze 35% Vašich příjmů nestačí na pokrytí nákladů spojených s bydlením. V rámci řízení o této dávce se zohledňují všechny společně posuzované osoby, tedy příjmy osob žijících s Vámi ve společné domácnosti. Náklady na domácnost se pak poměřují s tzv. normativními náklady, podle kterých se orientuje tento příspěvek.
Od nového roku se normativní náklady navýšily, takže se otevřela větší šance pro lidi, aby tuto dávku získali. Nicméně se dávka proplácí až zpětně za náklady, které jste s bydlením měla v předchozím kalendářním čtvrtletí. Příspěvek však neposlouží k jednorázové úhradě nedoplatku za energie.
Na internetu naleznete mnoho orientačních kalkulaček, kde získáte odhad toho, zda a případně jak vysoký byste mohla dostat příspěvek na bydlení. https://www.mpsv.cz/web/prispevek/orientacni-vypocet-prispevku-na-bydleni (odkaz na kalkulačku). Rozhodným obdobím jsou příjmy a výdaje za předchozí kalendářní čtvrtletí, žádost se pak podává na úřadu práce.
Pokud by tato dávka nestačila, je možné požádat o doplatek na bydlení, což je dávka hmotné nouze. V dotazu píšete, že nějakou dávku hmotné nouze pobíráte, ale není jasné, kterou. Doplatek na bydlení by byl krok č. 2 pokud by nestačil příspěvek na bydlení Je ale pravděpodobné, že ani doplatek na bydlení nepokryje celou částku nedoplatku 5.200,-Kč, která Vám na energiích vznikla.
Doporučovala bych Vám, abyste, i když si budete vyřizovat výše uvedené sociální dávky, zkontaktovala svého dodavatele energií a pokusila se s ním dohodnout na splátkovém kalendáři nebo na posečkání s platbou. Doporučujeme informovat je o tom, že jste osobou ve hmotné nouzi, a tuto skutečnost doložit kopiemi žádostí o dávek, případně již rozhodnutím o pobírání dávek či podpory. Důležité je včasné řešení Vaší situace a předejití hrozícího penále a případného odpojení elektřiny.
Pokud Vám vznikl nedoplatek v souvislosti s vyúčtování od tzv. Dodavatele poslední instance (dále DPI), je možné žádat o "MOP DPI vyúčtování", tedy o mimořádnou okamžitou pomoc v souvislosti s vyúčtováním od DPI. Týká se to situace krachu některých dodavatelů energií, např. Bohemia Energy, kdy Vám chybí Vám peníze na zaplacení nedoplatků po zaslání vyúčtování od DPI. Požádat opět můžete na pobočce úřadu práce.
Pokud se Váš dotaz netýká nedoplatku u DPI, můžete tak zkusit požádat si o mimořádnou okamžitou pomoc (dávka hmotné nouze). Jde o jednorázovou, nikoliv opakovanou či pravidelnou, dávku. A přiznává se v případě, že by Vám hrozila vážná újma na zdraví. Posuzování této dávky je velmi individuální. Žádost se podává opět u úřadu práce.
S pozdravem
Lucie Trpíková a Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou