Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Muze mne pritelkyne vyhodit se snyme z bytu pokud je smlouva na pronajaty byt pouze na jeji jmeno,i kdyz jsme se sem stehovali spolecne
Otázka
Dobry den,touto cestou bych se rad zeptal na to jestli je mozne aby me vyhazovala pritelkyne z bytu s mym 13 letym synem,I kdyz jsme se sem stehovali spolecne,ale aby pobirala z uUP davky na bydleni,je uvedena ve smlouve pouze ona sama.Nyni si po dvou letech zacla narokovat veskera prava na byt a me se i prezto ze se ve vetsi mire podilim na chodu domacnosti jelikoz je nezamestnana.po celou dobu spolecneho souziti byla v praci pouze 3 mesice.A po zjisteni,ze me ani meho syna nikde pri zadosti na prispevek neuvadi ani nepriznava,doslo k tomu, ze jsme se nepohodli,jelikoz ji zrejmne nedochazi ze kdyby se zjistilo ze tu zijeme spolecne od sameho zacatku byl by s toho nejspise velky problem,a ja ji pozadal o to aby ucinila napravu,coz odmytla vzhledme k tomu ze by brala mene penez,kuli memu prijmu ktery by musela dokladat a tudiz se me ted snazi jakym koli zpusobed dostat z bytu.I kdyz momentalne nemohu sehnat jiny byt a ma zde investici ve fotme akontace kterou mi neni a nebude schopna vratit.Co mohu delat a jak se mohu branit,kdyz sni neni rozumna rec,a bojim se i byt opusti a jit do prace abych se mel kam vratit a myt kde se synem nadale bydlet.Dekuji
Odpověď
Dobrý den,
děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu.
Z Vašeho dotazu vyplývá, že bydlíte se svou partnerkou, se kterou tedy nejste sezdáni, v pronajatém bytě na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy (dále budu uvádět jen nájemní smlouva). Se synem bydlíte v bytě coby osoby blízké nájemnici (podnájemnici), tedy na základě jejího souhlasu.
Pokud je v nájemní smlouvě uvedena jen Vaše partnerka, je nájemkyní ona a ona rozhoduje o tom, kdo s ní bude byt užívat jako osoba blízká (jiné osoby by podléhaly souhlasu pronajímatele). Vy byste měl být i se svým synem nahlášen jako osoba blízká užívající byt v evidenčním listě (na služby). Pokud Vás nenahlásila, jde o porušení povinností nájemce a je to důvod pro výpověď z bytu.
Jak jsme výše uvedli, v bytě bydlíte na základě ústního souhlasu nájemkyně, který končí dnem, kdy dojde k jeho odvolání. Pokud partnerka odvolala svůj souhlas s Vaším bydlením, již nemáte právo byt užívat a jste povinen se vystěhovat v přiměřené či dojednané lhůtě. Pokud tak neučiníte, správně by měla partnerka podat k soudu žalobu na vyklizení s tím, že již nemáte právo byt užívat a jste povinen jej vyklidit. K doložení svého tvrzení by měla soudu předložit písemné listiny (např. evidenční list, odvolání souhlasu). Ale jelikož nemáte mezi sebou nic písemného, rozumíme Vaší obavě z faktického znepřístupnění bytu. Máte tak nevýhodnou pozici, byť prokázat, že byt užíváte, by bylo možné (např. výpověďmi sousedů), ale ke zpřístupnění bytu by to nestačilo.
Doporučovali bych Vám se s partnerkou dohodnout na ukončení Vašeho bydlení a na poskytnutí přiměřené lhůty k nalezení nového bydlení. Nejlépe by bylo tuto dohodu stvrdit písemně. Je dobré v argumentech zmínit, že je pro ni finančně výhodné, abyste se nadále podílel na placení nákladů na domácnost, že jí hrozí výpověď z nájmu pro nenahlášení osob užívající byt pronajímateli, že jí dále hrozí povinnost vrátit přeplatek na dávkách atd.
Pokud byste bydleli jako podnájemníci a měli sepsánu podnájemní smlouvu, pak byste nebyli pro sociální dávky osoby společně posuzované, zohledňoval by se pouze Váš příspěvek na náklady spojené s bydlením, nikoli Vaše příjmy (na rozdíl od situace, která byla dosud, kdy jste osoby společně užívající domácnost a měly by se tedy zohledňovat Vaše příjmy). Toto uvádíme jako možnou variantu soužití s menším dopadem na přiznání sociálních dávek.
Zda je reálné se domluvit, je těžké soudit, ale doporučujeme s ní komunikovat a vyjednávat a zároveň hledat jiné bydlení. Můžete zkusit oslovit rodinu, přátelé, blízké s prosbou o pomoc. Můžete požádat o bydlení různá azylová bydlení pro rodiny s dětmi nebo ubytovny. Také je možností požádat o pronájem obecního bytu v místě Vašeho trvalého bydliště. V případě, že by nebylo možné využít výše zmíněných řešení, tak další variantou je poohlédnout se po komerční nabídce.
Ohledně pobírání příspěvku na bydlení je třeba uvést, že se Vaše partnerka vystavuje nebezpečí povinnosti vrátit neoprávněně vyplacené dávky a také se vystavuje nebezpečí trestnímu stíhání, protože Úřadu práce, který nárok posuzuje, zatajuje důležité informace.
S přáním zdárného vyřešení situace
Lucie Trpíková a Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou