soužití

Dotaz ze dne 7. 4. 2022 10:27.

Otázka

Dobrý den, moc Vás prosím o poradu. tatínek mi daroval rodinný dům, jsou v něm neoficiálně dvě byt.jednotky. V přízemí bydlel tatínek s mámou a v patře já se svou rodinou. Vše fungovalo. Dům mi tatínek daroval půl roku před smrtí (bohužel byl vážně nemocen), ale chtěl dát věci jak říkával "do pořádku" (jelikož mám dva bratry a těm každému dům také daroval - postavil). Tento RD byl vždy jen tatínka, postavil ho totiž s dědou ještě za svobodna. Má máma v něm pouze bydlela a má trvalý pobyt. S darovací smlouvou jsme ale zřídili i věcné břemeno a to doživotní užívání obou rodičů, včetně zahrady. Po tatínkovi smrti se soužití strašně zkomplikovalo. Má matka je zlá, domáhá se všeho majetku (i když vlastně jen co já si pamatuji, tak nikdy nikde nepracovala, veškerý majetek získal právě tatínek, který celý život naopak strašně dřel). Z domu mě s rodinou nejdříve chtěla vystěhovat, proč nevím. Ona sama se před námi neustále zamyká ve své části bytu, prý abychom jí neublížili. Ovšem byla to ona, kdo mě již několikrát napadl. Naposledy mě napadla u mě v patře, před dětmi...jelikož mi přitom i vykloubila rameno (snažila jsem se bránit úderům) a ty děti byla strašně vyděšené, byla jsem na policii vše nahlásit. Jenže matka se mi za týden přišla omluvit, a s tím, že navštíví psychologa či psychiatra, vše jsem poté stáhla na přestupek a ten už neřešila (hlavně jsem se tedy cítila dost špatně, ono se to velmi špatně někomu povídá). Ona pak zřejmě stejně nikde nebyla. Soužití ale je i tak velmi špatné, děti se mé matky bojí, ikdyž jim vysvětluji, že jim by určitě neublížila (což jistá si ale také nejsem). Matka vyvolává konflikty a naschvály, je to psychicky strašně neúnosné, a jakákoli ústní dohoda s ní je rázem druhý den neplatná. Na bydlení nám nic nepřispívá (voda, el., topení...), žije tedy zdarma (dle smlouvy by měla). Je možné se nějakým způsobem zbavit jejího věcného břemene užívání? Nebo prostě budeme muset odejít my...

Předem Vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

zrušit věcné břemeno doživotního užívání domu lze dvěma způsoby, a to písemnou dohodou mezi Vámi a matkou nebo soudním rozhodnutím. Písemná dohoda předpokládá souhlas obou stran, následně je třeba podat na katastr nemovitostí návrh na výmaz věcného břemene z katastru nemovitostí. Tento návrh je zpoplatněný správním poplatkem částkou 2.000,-Kč.

Pokud byste se nedohodly, další možností, jak zrušit věcné břemeno, je rozhodnutím soudu. Zde byste musela soudu prokázat vážné důvody, které Vás k tomuto kroku vedou, že nastal jakýsi nepoměr v právech oprávněné z věcného břemene (matka) a povinností povinné z věcného břemen (Vás). Jinými slovy je třeba prokázat, že věcné břemeno jde nad míru přiměřenou k tíži majitele bytu, že by bylo nespravedlivé nadále požadovat Vaše plnění z věcného břemene.

Pokud byste se dohodly na zrušení věcného břemene a matka se přesto neodstěhovala, situace se řeší žalobou na vyklizení a případným exekučním vystěhováním. Pokud by věcné břemeno zrušil soud, postup by byl stejný.

Váš popis situace nás přivádí k myšlence, zda by se dalo uvažovat o podání návrhu na omezení svéprávnosti Vaší matky. Při chování, které popisujete ve svém dotazu, je možné, že Vaše matka může mít nějaké duševní potíže, které by bylo vhodné řešit s nějakým odborníkem. Píšete, že slíbila, že za někým dojde, ale již není zřejmé, zda se s odborníkem pravidelně schází, případně, zda užívá nějaké léky. Není úplně obvyklé, aby se členové rodiny chovali k sobě takto násilně. Nehledě, že v domě žijí děti a byť píšete, že se domníváte, že by k jejich ohrožení nedošlo, jisté riziko se tu nachází.

K podání návrhu na omezení svéprávnosti je třeba přiložit lékařskou zprávu. Tu bývá obtížné "sehnat", buď kvůli lékařskému tajemství nebo proto, že dotyčná osoba nikam k lékaři nedochází. Podnět k zahájení soudního řízení může podat i příslušná obec, resp. úřad. Je možné se obrátit na sociální odbor a situaci obecně zkonzultovat a požádat o pomoc, případně by mohli dojít k závěru, že by bylo vhodné podnět k soudu podat.

Případné omezení svéprávnosti Vaší matky by vedlo k ustanovení opatrovníka. S ním by bylo možné následně řešit jiné bydlení, případně nějaké pobytové sociální zařízení. Změna bydliště by pak podléhala souhlasu soudu.

Doporučuji schovávat si veškeré důkazy, které by prokazovaly její nevhodné a agresivní chování, které byste případně mohla soudu dodat jako podklad pro zrušení věcného břemene či omezení svéprávnosti. Situaci doporučujeme konzultovat s právníkem, který se zabývá touto oblastí práva.

Samozřejmě další variantou je odstěhovat se (pokud máte kam) a čekat do skonu Vaší matky, tím by věcné břemeno také zaniklo.

Rozumím, že aktivní řešení této situace nebude pro Vás lehké, ale pokud nechcete přijít o střechu nad hlavou, bude asi na místě začít jednat, byť to může narušit už tak zřejmě nedobré vztahy s matkou. Prvním krokem může být návštěva výše zmíněného sociálního odboru příslušného obecního úřadu.

Můžete také požádat o spolupráci nějakou organizaci – např. poradnu pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Jde o druh sociální služby, která by měla být zdarma. Službu můžete využít Vy nebo společně s matkou. Taktéž je možné se obrátit přímo na organizaci poskytující poradenství obětem násilí - např. Bílý kruh bezpečí.

Pokud by se agresivita Vaší matky nezlepšovala nebo by se i zhoršila, je možné telefonicky zkontaktovat Policii ČR a požádat je, aby matku vykázali. Pokud Policie na místě zjistí, že došlo k ohrožení života, zdraví nebo lidské důstojnosti, může takovou osobu vykázat až na 10 dnů. Matka by pak společný prostor musela bez zbytečného odkladu opustit. Pokud by se situace znova opakovala, lze Policii volat i opakovaně. Policie by Vás měla i poučit, že můžete podat i návrh na vydání předběžného opatření. Tím soud může rozhodnout, aby odpůrce (tj. Vaše matka) opustila společný prostor, nebo aby nevstupovala do bezprostředního okolí společných prostor, nebo aby se zdržela setkávání s Vámi nebo aby se zdržela nežádoucího obtěžování Vás a to jakýmkoliv způsobem.

Možností, jak tuto nelehkou situaci řešit je tedy více. Záleží však na Vás, zda a případně k jakému řešení přistoupíte.

Na závěr jen doplníme, že bezúplatná břemena doživotního užívání nemovitosti sama o sobě neznamenají, že oprávněný bydlí zcela bezplatně. Bezplatnost znamená, že za věcné břemeno nehradí žádnou úhradu či odměnu. Naopak spotřebovávané energie jsou spotřebou toho daného člověka, nejde o věcné břemeno, měl by si je tedy hradit. Taktéž přispívat na udržení věcného břemene, na běžné opravy apod. Záleží však na obsahu smlouvy o zřízení věcného břemene.

Přejeme, ať se situaci podaří zdárně vyřešit.

S pozdravem

Lucie Trpíková a Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším