Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Jaké je ideální řešení?
Otázka
Dobrý den.
Ráda bych dostala radu ohledně syna mého přítele. Ten byl svěřen otci do péče před více než 4 lety a bydlí s námi Celou dobu měl hlášen trvalý pobyt na původní adrese u své matky. Oba rodiče se nedohodli, resp. nikdo to neřešil, o synově dalším trvalém pobytu, takže zůstal přihlášen u matky, měl i OP s touto adresou a matka to dosud neřešila. Nyní mu platnost OP skončila a matka si nyní vzpomněla a žádá jeho přehlášení k nám. Problém je ten, že jednak žiji s přítelem a jeho synem v domě, který máme s přítelem na hypotéku, přičemž finanční záležitosti ohledně domu, většinou spadají na moji osobu a vzhledem k tomu, že se synem přítele mám osobně špatný vztah a nechci, aby se tu zdržoval dále + aby zde měl trvalý pobyt po nabytí plnoletosti, což má být za cca 8 měsíců. Nesouhlasím s tím, aby na těch několik měsíců do nabytí zletilosti byl nahlášen v našem domě. Vzhledem k tomu, že potřebuje nový OP, nevím, jak dále postupovat. Můj přítel a otec toho kluka s mým postojem souhlasí.
Mockrát děkuji za pomoc a zdravím
Odpověď
Dobrý den,
děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu.
To, že končí platnost občanského průkazu, neznamená, že je potřeba měnit na něm adresu trvalého pobytu. Trvalý pobyt je statistický údaj, takže si syn Vašeho partnera může nadále nechat svou původní adresu. Na příslušném úřadu není tedy potřeba nic dokládat ohledně výměny občanského průkazu v souvislosti s trvalým pobytem, není potřeba nic přehlašovat. Prostě si nechá svou původní adresu.
Aby mohlo dojít ke změně adresy trvalého pobytu, bylo by mj. potřeba, abyste spolu s žádostí o změnu adresy přiložila i písemný souhlas Vás coby majitele nemovitosti. Vzhledem k tomu, že dítě u Vás bydlí na základě Vašeho ústního souhlasu, musela byste Vy buď s ním zajít na ohlašovnu a přihlásit ho na adresu Vašeho domu nebo mu udělit písemný souhlas. Což samozřejmě dělat nemusíte.
Takže, pokud mohu doporučit, nic bych neměnila, adresu nepřehlašovala a matce dítěte tuto informaci jen oznámila. Je velmi dobré, že máte podporu otce dítěte, že s Vaším postupem souhlasí.
Dále jsem vyrozuměla, že byste ráda řešila, jak zařídit, aby se syn do budoucna ve Vašem bytě příliš dlouho nezdržoval. Jak jsem již výše zmínila, on tam bydlí na základě Vašeho ústního souhlasu, který můžete kdykoliv odvolat. Poté, co byste souhlas odvolala, je jeho povinností se odstěhovat. Pokud by tak neučinil, bylo by vhodné ústní souhlas s bydlením odvolat písemně a doporučeně mu ho doručit. Na základě odvolání souhlasu se má povinnost vystěhovat. Pokud tak neučiní, a to ani na Vaši opakovanou výzvu, můžete požádat svého partnera/synova otce o spolupráci nebo pak v krajním případě můžete věc řešit soudně, a to podáním žaloby na vyklizení.
Doporučovala bych, abyste s dítětem a jeho otcem dostatečně dopředu komunikovala a informovala je o tom, že si nepřejete, aby po dosažení své zletilosti ve Vašem domě nadále přebýval. Tím bude na věc alespoň trošku připraven, bude počítat, že dosažením své zletilosti zřejmě svůj souhlas s bydlením odvoláte a nebude to pro něj takové překvapení. Samozřejmě, že ani to nemusí být záruka, že odstěhování půjde z jeho strany hladce a bez problémů, nicméně si myslím, že otevřená komunikace o Vašich plánech může řešení situace značně ulehčit.
S pozdravem
Trpíková Lucie
za občanskou poradnu Společnou cestou