Nárok na byt

Dotaz ze dne 9. 9. 2022 10:10.

Otázka

Dobrý den, dostala jsem se do svízelné situace. Již 28 let žiji se svým druhem, se kterým jsme společně vychovali syna, který má 17 let. Poslední roky to nebylo růžové ale tento rok nastal teror. Dospělo to až k takovému stádiu, že mě přítel vyhazuje z bytu. Byt je jeho, bral na něj hypotéku, je jeho vlastníkem. Nicméně v bytě trvalé bydliště nemá, má ho u rodičů. V bytě mám trvalé bydliště jen já a náš syn. Trvalé bydliště zde mám již 16 let. Podle mne není právně možné přeci, aby měl právo mě bez okolků vyhodit z bytu, kde trvalé bydliště mám, a do kterého jsem roky také vkládala svůj podíl byť třeba jen na vybavení bytu. Sháním si pronájem a chci odejít, ale i tak se zkouším ptát, jaké právo mám a na co. Druh se na mě obrací s výhrůžkami soudního vystěhování. Moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu.

Pokud je Váš partner majitelem nemovitosti, pak on sám z pozice vlastníka rozhoduje, kdo v jeho bytě bude bydlet a kdo ne. Domnívám se, že aktuálně u něj bydlíte na základně ústního souhlasu. Fakt, že zde máte tolik let trvalé bydliště, Vám bohužel nezakládá právo v dané nemovitosti bydlet. Adresa trvalého pobytu je jen statistický údaj.

Dotazujete se, zda má Váš partner právo Vás z bytu vyhodit. Obávám se, že má. Pokud odvolá ústní souhlas, sdělí Vám, že si již nepřeje, abyste nadále v jeho bytě setrvávala, pak je Vaší povinností, abyste byt opustila. Můžete se samozřejmě domluvit, do kdy se máte vystěhovat, stanovit si nějakou lhůtu na nalezení nového bytu a přestěhování se, ale i tuto lhůtu Vám není povinen bohužel dát. Vše záleží na domluvě.

Pokud byste byt nechtěla opustit, pak opravdu má možnost řešit věc soudní cestou – tj. podat k soudu žalobu na vyklizení. Soud by zjišťoval, zda Vám zaniklo užívací právo (partner odvolal ústní souhlas s bydlením) a budete se muset vystěhovat, platit soudní výlohy, případně i služby exekutora, pokud došlo až na soudní vyklizení. Což se domnívám jsou zbytečné náklady.

Pokud chcete předejít nepříjemnostem, doporučila bych Vám domluvit se s partnerem na lhůtě, do kdy můžete v bytě setrvat, klidně si termín můžete sepsat písemně, aby bylo jasné, že do té doby v bytě můžete setrvat. Velmi dobře píšete, že si již hledáte nové bydlení. Toto řešení Vám doporučuji.

Je tedy zřejmé, že máte v plánu byt v brzké době opustit. Chápu, že je to svízelná situace, zvlášť, když jste v dané nemovitosti žila řadu dlouhých let. Obávám se však, že jiné řešení bohužel není. Pokud si najdete jiné bydlení, můžete si adresu trvalého pobytu změnit. Na ohlašovně doložíte, že k novému místu máte užívací právo (např. nájemní smlouvu) a adresu pobytu si přehlásíte. Ráda bych ještě zmínila, že pokud z bytu odejdete, pak kromě Vás má možnost i Váš partner odhlásit Vás z adresy trvalého pobytu. Pak by tedy mohla nastat situace, kdy byste byla „bez adresy“, což zákon neumožňuje. V takových případech, pokud byste neměla nahlášenou novou adresu, by Vám byla automaticky přiřazena adresa místně příslušné ohlašovny.

Dále jste v dotazu zmiňovala, že jste do partnerova bytu za své vlastní úspory zakoupila nějaké vybavení. Pokud máte účtenky nebo jinak můžete prokázat (např. z fotek), že jste věci skutečně kupovala Vy, výlučně ze svých peněz, můžete po partnerovi požadovat jejich vydání nebo kompenzaci, pokud jste se při jejich koupi nedomluvili jinak. Pokud byste se nedohodli, můžete věc řešit soudně. I tak byste však musela prokazovat, které věci jste skutečně prokazatelně kupovala, že jsou ve Vašem výlučném vlastnictví a máte tedy nárok na jejich vydání či proplacení.

S pozdravem

Trpíková Lucie

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším