Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zvýšení nájemného
Otázka
Dobrý den,
ráda bych se s vámi poradila ohledně zvýšení nájmu.
Bydlím v nájemním bytě na Praze 4, který bude mít od nového roku jiného majitele. Nájemní smlouvu mám na dobu neurčitou z roku 2021. Je to tak, že nový majitel bytu mi nesmí vypovědět nájemní smlouvu pouze z důvodu změny majitele a stará nájemní smlouva platí dál? Pokud mám v nájemní smlouvě velmi nízké nájemné 4 500 Kč měsíčně (nejedná se o státem regulované nájemné), tak nový majitel může zvýšit nájem jen o 20%? Nebo může chtít dorovnat na nájemné obvyklé v dané lokalitě?
Budu moc ráda za odpověď a radu.
S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu.
Výpovědní důvody pro výpověď danou pronajímatelem jsou stanoveny občanským zákoníkem v § 2288. Mezi ně nepatří změna nového majitele, ani kdyby jste se na tom v nájemní smlouvě dohodli. Změnou vlastnictví bytu přechází nájemní poměr na nového vlastníka. Tudíž by nemělo dojít k ukončení nájemního vztahu jen proto, že vlastníkem nemovitosti bude někdo jiný. Pokud by nový pronajímatel z tohoto důvodu dal výpověď, bylo by možné se bránit. Je třeba však upozornit, že pronajímatel může využít výpovědní důvod, že potřebuje byt pro sebe nebo svou rodinu.
Nájemní smlouva a vše co je v ní obsaženo bude tedy nadále platit. Lze však očekávat, že Vás nový majitel obešle s písemným oznámením, že požaduje hrazení nájemného na jiný bankovní účet než platilo doposud. Pokud by Vám nabídnul novou nájemní smlouvu, je na Vás, zda na ni přistoupíte a podepíšete ji. Zákon takovou povinnost však neukládá.
Dále jste se dotazovala, zda nový majitel může navýšit nájem až o těch 20% nebo zda může chtít dorovnat nájemné, které je obvyklé v dané lokalitě.
Pokud ve smlouvě nemáte ujednanou doložku, která by upravovala zvyšování nájemného nebo pokud není ve smlouvě výslovně vyloučeno zvyšování (což z dotazu nevyplývá), pak je možné, aby Vám pronajímatel navrhnul navýšení až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, pokud navržené zvýšení spolu s tím, k němuž již došlo v posledních 3 letech, nebude vyšší než 20%. Takže záleží, kdy a o kolik Vám naposledy bylo nájemné zvyšováno. Může Vám být navrhnuto, že se nájemné zvyšuje o částku, která je v místě obvyklá, ale tato částka nesmí přesáhnout 20% za poslední 3 roky. Pokud bude návrh přesahovat 20 %, pak je na Vás, zda na něj přistoupíte nebo ne. Tuto problematiku upravuje § 2249 občanského zákoníku.
S pozdravem
Trpíková Lucie
za Občanskou poradnu Společnou cestou