Soužití druh - družka

Dotaz ze dne 19. 3. 2024 09:39.

Otázka

Dobrý den, žiji s přítelem 10 let. Nastala tato situace. 5 let žijeme v bytě OV, celá hypotéka je napsaná na mě, protože mě rodiče věnovali finanční částku o kterou jsem si mohli hypotéku snížit a já jsem jediný vlastník bytu.. Mám 2 dcery a přítel syna, oba z předchozích manželství. Spolu děti nemáme. Nyní má přítel obavy, kdyby se se mnou něco stalo, aby nezůstal bez bydlení, moje dcery jsou hodné a s přítelem vychází výborně. Jeho syn se s námi moc nestýká a moje obava by byla spíše z jeho strany. Jak mu vyjít vstříc, aby se nemusel obávat , že by zůstal bez střechy nad hlavou a současně, aby nezdědily byt jen moje dcery. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Musím říci, že je velmi dobře, že tuto věc chcete mít ošetřenu, a že myslíte na to, aby byl ochráněn Váš přítel, se kterým žijete mnoho let.

Možností, jak věc ošetřit, je více:

1) Můžete byt převést na svého přítele a to tak, že se stanete spoluvlastníky. Převedení můžete provést např. formou darovací smlouvy. Darovat nemusíte jen tzv. ideální polovinu bytu, ale např. jen 1/3 apod. Pokud s přítelem žijete ve společné domácnosti déle než rok a společně hospodaříte, darování by bylo osvobozeno od daně z příjmů v souvislosti s přijetím bezplatného daru). Žijete-li ve společné domácnosti kratší dobu, Váš přítel by v případě přijetí takového daru musel uhradit daň z příjmu. V případě jakýchkoli pochybností doporučuji informovat se o výši daně na finančním úřadě v místě Vašeho bydliště.

Podíl na bytě rovněž můžete přítelovi prodat.

V případě spoluvlastnictví bytu lze uvést, že po Vaší smrti by dcery zdědily jen Váš podíl na bytě (tj. např. 2/3 v případě, že byste příteli darovala/prodala 1/3) a musely by se o něj rovným dílem podělit nebo by se musely vzájemně vyrovnat v případě, že by si jedna chtěla ponechat celý Váš podíl a druhá chtěla peníze apod. Přítelův podíl by zůstal v případě Vaší smrti nedotčen a dcery by na něj neměly nárok.

Nevýhodou této varianty je situace, kdy by Váš přítel zemřel dříve než Vy a jeho syn by pak zdědil celý přítelův podíl. Další nevýhodou spoluvlastnictví, ať s přítelem nebo jeho synem, je mnohdy neschopnost se domluvit na čemkoli ohledně bytu, tedy i na tom, kdo bude byt užívat a jakou částku bude dalšímu spoluvlastníku kompenzovat. V případě sporu pak je možné obrátit se na soud, aby upravil pravidla užívání bytu, případně zrušení a vypořádání spoluvlastnictví.

Dalším rizikem je situace, kterou Vám pochopitelně nepřeji, že byste se s přítelem rozešli. On by pak „odcházel“ s částí Vašeho bytu ve vlastnictví nebo byste se museli vyrovnávat, resp. musela byste dnes darovaný podíl v takovém případě opět vyplatit.

2) Variantou, která by Vám patrně vyhovovala lépe, je sepsat závěť. Závětí byste ošetřila práva dcer i přítele pro případ Vaší smrti. Tj. šlo by o to byt závětí rozdělit mezi své dcery a přítele.

Nicméně ani tato varianta neřeší, kdo bude v bytě bydlet, neboť založí spoluvlastnictví a možné potíže viz výše.

Závěť můžete sepsat sama vlastní rukou a za notářské poplatky tak ušetřit. Pro vyloučení rizika budoucího zpochybnění však doporučujeme sepsání závěti a jejím uložení u notáře.

Vyhledat notáře si můžete na webových stránkách Notářské komory zde: https://www.nkcr.cz/.

3) Další možností je závětí zajistit příteli v bytě tzv. věcné břemeno. Věcné břemeno užívání je věcné právo, jehož hlavní funkcí je zajistit užívání věci ve prospěch určité osoby, tj. v tomto případě právo spojené s užíváním bytu. Tím byste vlastnický podíl dcer nepokrátila, ale „jen“ omezila. Přítel by se tak nestal vlastníkem bytu ani jeho části, ale mohl by mít po nějakou dobu, např. 10 let, ale i třeba do své smrti právo v bytě bydlet.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším