vrácení obecního bytu

Dotaz ze dne 23. 5. 2024 10:59.

Otázka

Dobrý den, po sňatku jsem šla nahlásit změnu příjmení z důvodu sňatku, pronajimatel mi vytvořil novou nájemní smlouvu i s dalším nájemcem, mým manželem , přestože jsem hlásila, že spolu nebydlíme a ani se nepodílí na nájmu a domluvili jsme se, že budeme bydlet odděleně, v bytě se mnou bydlí můj syn. Když jsem zjistila, že to nebyla potřeba, že chci vše anulovat pronajimatel mi vyhrožuje že musím vrátit byt...má na to právo ? Podotýkám, že bydlíme každý v jiném městě a oba máme obecní byt.

Děkuji moc o radu

Odpověď

Dobrý den,

abych Vám mohla přesně odpovědět na Váš dotaz, potřebovala bych se seznámit s obsahem nájemní smlouvy, kterou Vám pronajímatel vytvořil. Je otázkou, v jaké pozici je ve smlouvě uveden Váš manžel, zda je smluvní stranou nájemní smlouvy nebo jako osoba užívající byt (zda tedy i on podepsal novou smlouvu nebo nikoli) a tedy v jaké pozici právního vztahu vystupuje. Níže Vám proto zasílám informace v obecnější rovině a pokud budete potřebovat odpovědět detailněji, poprosím Vás o zaslání nájemní smlouvy v kopii emailu.

Tím, že jste se vdala, tak Vašemu manželovi ke dni uzavření manželství mohlo automaticky vzniknout společné nájemní právo k obecnímu bytu, kde bydlíte se synem. Toto společné nájemní právo je zakotveno v právní úpravě zákona občanského zákoníku (z č. 89/2012 Sb.) v § 745 odst. 1. Taktéž Vám mohlo vzniknout ke dni sňatku společné nájemní právo k obecnímu bytu, v němž bydlí Váš manžel.

Citace - komentář NOZ § 745:

„..manželům vzniká společné nájemní právo, ledaže se manželé dohodnou jinak. Manželé jsou ze společného nájemního práva zavázáni i oprávněni společně a nerozdílně, mají stejná práva a povinnosti. Vzhledem k tomu, že společné nájemní právo vzniká v tomto případě přímo ze zákona, není potřeba vyhotovovat dodatek k původní nájemní smlouvě či novou nájemní smlouvu..“ (Autor: Veselá Lenka. Nakladatelství: Grada Publishing, Název knihy: Jak bydlet a podnikat v nájmu).

Z tohoto komentáře je tedy patrno jednak to, že se manželé mohou dohodnout na odděleném bydlení (tedy že nevzniklo společné nájemní právo manželů), a také, že není třeba vyhotovovat dodatek k původní nájemní smlouvě. Je tedy otázkou, proč, Vám pronajímatel vyhotovoval novou nájemní smlouvu? Je možné, že se pronajímatel řídil automatickým vznikem společného nájmu bytu manželů dle zákona. To však nutně nemusí korespondovat s faktickým stavem, kdy si manželé dohodli něco jiného. A to je důležité.

Společný nájem manželů vzniká ze zákona. Není tedy vyloučeno, aby společný nájem bytu mezi manžely ze zákona vůbec nevznikl, jestliže manželé, kteří nezaložili společnou domácnost, prokazatelně vstoupili do manželství s úmyslem trvale žít odděleně, nebo jestliže manželé svůj záměr (zákonem předpokládaný) trvale žít spolu nikdy fakticky neuskutečnili.

Pro dohodu o trvale odděleném bydlení není stanovena žádná forma. Zákon stanoví, že pouhá dohoda má stejné účinky jako trvalé opuštění rodinné domácnosti. K účinkům dohody se tak nevyžaduje faktická realizace, k té může dojít teprve následně.

Dále ve svém dotazu píšete: "Když jsem zjistila, že to nebyla potřeba,že chci vše anulovat pronajimatel mi vyhrožuje že musím vrátit byt..."

Je otázkou, zda je nezbytně nutné druhou nájemní smlouvu anulovat. Pokud ji však manžel nepodepsal, pak není stranou nájemního vztahu a není nutné nic anulovat. Pokud ji podepsal, pak záleží na tom, v jaké pozici vystupuje. Bohužel bez přečtení nájemní smlouvy nemohu reagovat na Váš dotaz:" chci vše anulovat a musím byt vrátit.." Dále je otázkou, co znamená nájemní smlouvu anulovat. Bude platit ta předchozí? Fakticky ale byt užíváte v nájemním vztahu, co by znamenalo anulovat smlouvu? Že v bytě bydlíte nadále bez právního důvodu? Nicméně doporučuji nic neaunulovat, pokud neznáte další postup a důsledky.

Pokud budete potřebovat další informace, prosím, doplňte informace z Vaší strany a nebo můžete v kopii emailu zaslat Vaši nájemní smlouvu abychom si ji mohly přečíst a reagovat na ni. A jelikož jde o poměrně složitou právní otázku, doporučovali bychom konzultaci s právníkem.

Děkuji a jsem s pozdravem

Jindřiška B. Mattasová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším