dědění podílu v bytovém družstvu

Dotaz ze dne 6. 7. 2024 19:07.

Otázka

Dobrý den, moje babička se stala členkou bytového družstva v roce 2002 a byla tedy výlučnou členkou SBD a nájemkyní družstevního bytu. V roce 2004 uzavřela manželství. Její manžel (pro zjednodušení "děda") nyní zemřel a začíná se řešit dědictví. Z dohledaných dokumentů jsme zjistili, že PO datu svatby byla přímo na SBD uzavřena DOHODA o převodu členských práv a povinnosti (podotýkám, že z tehdy platných stanov družstva nevyplývá, že by nemohl být členský podíl dělený nebo být pouze v SJM). V záhlaví smlouvy je uvedena babička jako převádějící a jako nabyvatel je uvedena opět babička + pod tímto záhlavím je napsáno: společným nájemcem je manžel XY (děda). Smlouva dále obsahuje, že účastníci dohody se dohodli o převodu členských práv a povinností z převádějícího na nabyvatele - nikde není zmínka o tom, jak velká část podílu je převáděna, účastníci prohlašují, že provedli vzájemné majetkové vypořádání členského podílu ve výši 5,500 Kč a členského vkladu 200 Kč. Podepsána je na straně převodce samotná babička, jako nabyvatel je podepsána opět babička a i její nový manžel?! Stejný den byla uzavřena nájemní smlouva , kde jako nájemce figuruje pouze babička a je uvedeno, že podle § 700/3, § 703/2,3 občanského zákoníku VZNIKLO právo společného nájmu manžely. a společným nájemcem je i děda tj. babička sama sobě a navíc dědovi "daruje" členský podíl v družstvu ?! Vůbec nechápeme, co tato smlouva znamená.....Byl tedy podíl v družstvu v SJM? Domnívala jsem se, že aby se podíl ve výlučném členství jednoho z manželů stal součástí SJM, tak by musela babička podíl do SJM vložit notářským zápisem. Můžu vás poprosit o sdělení, zda podíl byl nebo nebyl v SJM a je tedy předmětem vypořádání při dědění? Děkuji za vaši ochotu.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila.

Velmi se omlouvám, že na Váš dotaz odpovídám až nyní, ale v době dovolených jsme personálně značně oslabení.

Z Vašeho popisu, byť velmi detailního, je bohužel obtížné usoudit, o jakou smlouvu se jedná a, co z ní vyplývá, je docela možné, že smlouva je zmatečná a může být i z tohoto důvodu neplatná. To však nejsme schopni určit, pokud ji neuvidíme, velmi by nám pomohlo, pokud byste nám ji mohla poskytnout k nahlédnutí.

Pokud smlouvu z jakéhokoli důvodu posílat nechcete, můžeme se domluvit na osobní schůzce v naší poradně.

Služby naší poradny jsou poskytovány podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách bezplatně. Osobní schůzku, prosím předem objednejte na tomto e-mailu nebo na níže uvedených kontaktech.

S pozdravem

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Občanská poradna Společnou cestou

SPOLEČNOU CESTOU z.s.

Souhlasím se vším