Trvalý pobyt na ubytovně a umožnění pobytu bez nájemní smlouvy v soukromém bytě a možnosti zrušení trvalého pobytu?

Dotaz ze dne 1. 3. 2025 06:03.

Otázka

Dobrý den, rada bych poprosila o radu a případně o pomoc pro kamarádku. Je občankou ČR, ale 37 let byla vdaná a žila na Kubě, kde vychovala 3 děti a v covidu ovdověla. Tři roky již žije zpátky v Česku, návrat byl těžký, ale už se stabilizovala a bydlí na ubytovně a pracuje. Je jí 63 let. Trvalé bydliště má mimo Prahu, ale žije v Praze celou dobu, co je zpátky. Nejen z pracovních důvodů, ale i proto, že v Praze je španělsky mluvící komunita, která je jí blízká, a maminka je rezidentem Domova důchodců, takže pomoc od rodiny není možna. Jen je pro ni stále těžké orientovat se ve všech zákonných možnostech, a tak jí pomáhám. Na ubytovně, kde bydlí, nemá dlouhodobou smlouvu a majitel ji zatím nedal trvalý pobyt. Rada bych se zeptala na konkrétní typ smlouvy, který je potřeba, a její práva v této věci.

Aktuálně budeme řešit důchodové otázky (což bude složité), ale pokud by nemohla mít trvalý pobyt na ubytovně, uvažuji o tom, poskytnout jí možnost trvalého pobytu ve svém bytě, i když tam nebude bydlet. Po nějaké době bych ho zrušila a ona by tak získala pobyt na úřadě v Praze se všemi možnostmi sociální podpory. Aktuálně má pobyt na úřadě ve Středočeském kraji. Rada bych se zeptala na to, jestli jsou mé úvahy správné - protože nevím, jestli mi tím, že ji dam pobyt, nevzniknou nějaké zákonné závazky do budoucna (třeba kdyby onemocněla) A jakou formu dohody v písemné formě bych s ní měla uzavřít. Zároveň bych se ráda zeptala, jestli má vaše organizace nějaké další možnosti podpory osoby v její situaci. Samozřejmě bych ji chtěla doprovodit na sociální odbor na úřadě, ale to předpokládám až po změně trvalého pobytu. Výhledově bych ji rada pomohla podat žádosti do nějakého zařízení s pečovatelskou službou, pro případ zhoršení zdraví.

Moc děkuji za odpověď. Zatím píšu takto obecně, ale samozřejmě případně pošle ona sama svá data.

S pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s níž se obracíte na naši poradnu.

K hlášení trvalého pobytu je třeba splňovat několik podmínek - zejména, zda je objekt ubytovny nemovitostí, kde lze hlásit trvalý pobyt, a dále buď doložení oprávnění užívat objekt nebo mít souhlas osoby oprávněné (tj. vlastníka nebo jiné osoby oprávněné nemovitost užívat).

U nemovitosti musí jít dle zákona o evidenci obyvatel o objekt, "který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci". Zda je objekt určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci, je uvedeno v kolaudačním rozhodnutí.

Další podmínkou pro zřízení si trvalého pobytu v dané nemovitosti je doložení oprávnění nemovitost užívat. Podle zákona o evidenci obyvatel žadatel musí "... doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu".

Podle výše uvedených ustanovení musí mít ubytovna kolaudační rozhodnutí, v němž bude potvrzeno, že objekt slouží k bydlení či ubytování, a pokud jde o ubytovací zařízení, pak bude třeba souhlasu provozovatele ubytovny (buď přímo na úřadě nebo na žádosti s ověřeným jeho podpisem). Pokud by Vaše kamarádka bydlela v bytě, pak by mohla žádat o trvalý pobyt na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy nebo na základě souhlasu vlastníka nebo jiného nájemce či podnájemce (na nějž je vystavena smlouva).

Pokud byste chtěla nechat zřídit trvalý pobyt kamarádce ve Vaší nemovitosti, pak jsou-li splněné výše uvedené podmínky, možné to je. Kamarádka nemusí dokládat k žádosti o trvalý pobyt smlouvu, postačí Váš podpis na žádosti (buď ověřený nebo podepsaný na místě). Z hlášení trvalého pobytou neplynou žádná majetková práva k nemovitosti ani závazky, ani v případě onemocnění kamarádky. Nicméně je třeba počítat s tím, že primárně budou úřady a jiné státní instituce doručovat poštu na adresu trvalého pobytu, tedy k Vám, nebude-li mít kamarádka hlášenou v evidenci obyvatel jinou doručovací adresu nebo nebude-li mít instituce k dispozici jinou adresu pro doručování, nebo nebude-li mít datovou schránku. Další hrozbou mohou být exekuce - exekutoři nejen že doručují na adresu trvalého pobytu (nebo případně na doručovací adresu), ale mohou zjišťovat, zda se dlužník na dané adrese zdržuje, případně mohou provést návštěvu bytu za účelem postižení movitých věcí. Na toto je třeba v souvislosti s exekucemi upozornit. Vždy ale záleží na konkrétní situaci té osoby, které je zřizován trvalý pobyt.

Z vašeho dotazu chápu, že by Vaše kamarádka měla ráda trvalý pobyt v Praze, a to z praktických důvodů, zejména protože tu bydlí. Mezi praktické důvody může spadat i snazší místní příslušnost k soudům a úřadům, zejména u sociálních dávek. Dále píšete o možnosti požádat o bydlení v domě s pečovatelskou službou. Každá městská část má svá pravidla pro poskytování bydlení v domech s pečovatelskou službou nebo v obecních bytech. Zpravidla vyžadují určitou délku trvalého nebo faktického pobytu v dané městské části. U zařízení sociálních služeb, např. v domovech pro seniory, si podmínky stanovují sami zřizovatelé.

V dotaze zmiňujete možnou podporu ze strany naší organizace. Pokud má v péči nezletilé děti, pak naše organizace může určitou podporu poskytnout v rámci sociálně aktivizačních služeb, případně v azylovém ubytování pro rodiny s dětmi, pokud by ztratila střechu nad hlavou. V rámci občanské poradny poskytujeme poradenství a podporu při řešení obtížné situace, nicméně takto nevím, co by Vaše kamarádka potřebovala a v čem je její situace tíživá. Pokud byste chtěli situaci probrat, pak bych doporučila osobní konzultaci (na tu je třeba se předem objednat na tel. 223 011 642). K naší organizaci si dovolím odkázat na informace na webových stránkách www.spolcest.cz .

Nevím, zda jsem takto zodpověděla Vaše dotazy. Případně může dotaz upřesnit, a to telefonicky nebo emailem.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším