vyživovací povinnost na dítě starší 18let-nestudující,bez zaměstnání

Dotaz ze dne 26. 6. 2009 12:58.

Otázka

Dobrý den, měla bych dotaz.S manželem jsme rozvedeni,děti v péči mám já,manžel přispívá alimenty.Máme problém s dítětem,které o prázdninách dovrší 18 let.Nyní studuje střední školu.Bohužel...dřívější plány o dalším studiu po maturitě se rozplývají...dítě se rozhodlo školu přerušit,popř. ukončit,jakmile dosáhne 18 let /rok před maturitou!/...Já ani bývalý manžel s jeho rozhodnutím nesouhlasíme.Z čeho bude v případě,že by k tomu opravdu došlo,žít?I když se zaregistruje na pracovním úřadě,nemá nárok na podporu, práci zatím nemá...Jaká z toho vyplývá vyživovací povinnost pro nás,jako rodiče? Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, podle zákona o rodině trvá vyživovací povinnost rodičů do doby, než jsou děti schopny se samy živit. Toto obvykle znamená, že děti dostudují a naleznou si práci. Někdy však nejde vše úplně hladce a je třeba posuzovat, zda jsou rodiče v konkrétním případě výživou povinni nebo již ne. Pokud mezi rodiči a dětmi nepanuje stejný názor, přísluší rozhodnutí soudu. Zletilé dítě, které se domnívá, že vyživovací povinnost rodičů stále trvá a oni ji neposkytují, se může obrátit na soud s návrhem na určení výživného. Rodič, který má výživné určené soudem se zase může obrátit na soud, aby rozhodl o zrušení vyživovací povinnosti, a to z důvodu, že dítě je schopno se život samo. Zde je také třeba upozornit na to, že se výživné neposkytuje, je-li v rozporu s dobrými mravy, tedy i toto může být důvodem ukončení vyživovací povinnosti.

Pokud syn studium přeruší, nemusí to znamenat ukončení vyživovací povinnosti. U přerušení studia se předpokládá, že bude dále pokračovat. Dojde-li však k ukončení studia, může to být důvodem k ukončení vyživovací povinnosti. V této situaci by podle mého názoru byl odlišný přístup, pokud by dítě práci hledalo, ale nemohlo ji nalézt (výše nezaměstnanosti v regionu apod.) nebo kdyby se jen „poflakovalo“ a nechalo se živit rodiči (situace, kdy poskytování výživného je v rozporu s dobrými mravy). Jelikož Vaše vyživovací povinnost nebyla určena soudem, můžete se rozhodnout, že již není důvod ji plnit. Pokud bude mít syn opačný názor, musel by nárok na výživné uplatnit soudní cestou. Otec, jelikož má vyživovací povinnost určenou soudem, nemůže jen tak přestat platit, ale musel by se obrátit na soud, aby rozhodl o ukončení vyživovací povinnosti. Nelze dítě nutit dostudovat, ale dítě by si mělo být vědomo toho, jaké důsledky to přinese. Půjde-li o situaci, kdy již nebudete povinni výživou, je na dítěti, aby si zdroj příjmů opatřilo. Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá, pokud nezískal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností. Z ostatních systémů by připadaly v úvahu dávky hmotné nouze, které zahrnují příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc (více na http://www.mpsv.cz/cs/5). Pokud by byl nájemník nebo vlastník bytu (bydlel-li by s Vámi, můžete o něj žádat Vy), lze také žádat o příspěvek a bydlení (http://www.mpsv.cz/cs/2). Otázky dalšího studia, důvody ukončení studia a následky opuštění školy lze také probrat s odborníkem v poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Jejich seznam naleznete na http://www.zbynekmlcoch.cz/info/krize_rozvod/manzelske_a_predrozvodove_poradny_v_cr_emailove_adresy_telefony.html. Za Občanskou poradnu o.s. Společnou cestou Květa Kudová

Souhlasím se vším