Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Kdy končí vyživovací povinnost
Otázka
Ráda bych se zeptala,manžel má 22-letou dceru,která 4.6.2009 ukončila studium na vyšší odborné škole. Podala si přihlášku na dálkové studium, zatím bez rozhodnutí. Kdy prosím končí vyživovací povinnost? Je to už nyní od července? Nebo bude manžel platit i nadále? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, vyživovací povinnost rodičů trvá do doby, než jsou děti se schopny živit samy. Což obvykle znamená, že děti dostudují a nastoupí do zaměstnání. Skutečnost, že manželova dcera dostudovala, ještě nemusí znamenat ukončení vyživovací povinnosti. Může jít například o situaci, kdy v daném regionu je vysoká nezaměstnanost a dcera nemůže přes veškerou snahu práci sehnat. Trochu odlišná by byla situace, kdyby dostudovala, práci si nehledala a žila z peněz rodičů. V této souvislosti je třeba upozornit na to, že výživné nelze přiznat, pokud by bylo v rozporu s dobrými mravy. Přijetí na dálkové studium nemusí znamenat trvání vyživovací povinnosti, jelikož dálkové studium umožňuje výdělečnou činnost.
Jestliže má manžel vyživovací povinnost stanovenou soudem, pak o jejím ukončením může rozhodnout jen soud. Je třeba podat k soudu návrh na ukončení vyživovací povinnosti. Vzor naleznete např. na http://vzorysmluv.planetka.cz/s-05-026.htm. Soud bude posuzovat, zda jsou splněny podmínky pro ukončení vyživovací povinnosti.