Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Alimenty
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem již přes rok rozvedená. Nějaký čas po rozvodu jsem ještě bydlela u bývalého manžela,který tedy na nezletilé dítě neplatil ale s námi se najedl a na domáctnost nepřispíval,neříkala jsem nic abychom měli alespoň trošku klid než se odstěhuji i se svým synem. U bývalého manžela již nebydlím,ale on nechce platit výživné,které mu bylo nařízeno od soudu. Chci se tedy zeptat jak postupovat abych dostávala na syna to co mám a jestli můžu žádat i výživné spětně když jsem bydlela u bývalého manžela?Dále se chci ještě zeptat. Když mám z bývalým manželem dohodu o vypořádání dluho a mě jako spoludlužníka nechce Českomoravská Stavební spořitelona vymazat,protože bývalý manžel neplatí jak by měl. Mám právo na to,aby mě vymazali,abych případně něplatila dluh,který je v jeho nemovitosti? Za odpověd předem moc děkuji.
Odpověď
Dobrý den, není-li hrazeno soudem určené výživné lze podat návrh na výkon rozhodnutí či věc předat exekutorovi. V obou případech může proběhnout vymožení dluhu na výživném srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů některé dávky, nemocenské apod.), přikázáním pohledávky z účtu, prodejem movitého či nemovitého majetku. Rozdíl je v tom, že při výkonu rozhodnutí musíte určit, jakým způsobem má být výkon rozhodnutí proveden a také označit plátce mzdy či platu, účet, který á být postižen případně majetek, podle toho, jaký způsob zvolíte. Je-li Vám známo, kde bývalý manžel pracovně, pak je nejjednodušší asi navrhnout srážky ze mzdy. Předáte-li věc exekutorovi, ten se sám rozhodne, jakým způsobem exekuci povede a zjistí si potřebné podklady. Těmito způsoby lze vymáhat dlužné výživné ( i z doby, kdy jste ještě žila u bývalého manžela), a to za tři roky zpětně, tak běžné výživné. Tedy běžné výživné bude rovnou exekuováno či postiženo v rámci výkonu rozhodnutí. Lze také podat trestní oznámení pro trestný čin zanedbání povinné výživy (§ 213 trestního zákona). Kdo se úmyslně vyhýbá plnění vyživovací povinnosti může být potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Často jsou ukládány podmíněné tresty, tedy že půjde do vězení jen když nebude svou vyživovací povinnost dále plnit. Zde je na místě upozornit, že policie může dospět k názoru, že povinný se snaží plnit, jak může, ale je nezaměstnaný apod. a není v jeho silách více hradit. V takovém případě k potrestání nemusí přistoupit.
Dohoda o vypořádání je dohodou mezi manželi a není účinná vůči třetím osobám. Banka se sama může rozhodnout, zda „přepíše“ dluh jen na bývalého manžela. Není však pravděpodobné, že toto učiní, jelikož by si tím zmenšila možnost dluh vymoci. Pokud zaplatíte některý dluh za bývalého manžela, pak základě uzavřené dohody můžete tyto prostředky vymáhat po něm. Jste-li vedeni oba jako dlužníci, pak se banka může rozhodnout, po kterém z Vás bude dluh vymáhat. V případě potřeby svůj dotaz doplňte. Za Občanskou poradnu o.s. Společnou cestou, Květa Kudová