Dotaz

Dotaz ze dne 14. 7. 2009 22:19.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na věc, ohledně výživného na rozvedenou manželku. Můžu žádat toto výživné, ikdyž se dohodneme u rozvodu, že mi manžel vše nechá? Jsem ve špatném zdravotním stavu a nejsem schopná si na sebe vydělat. Syn, který si vydělává, bude bydlet se mnou a přispívat na domácnost. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

teoreticky vzato takováto dohoda o vypořádání společného jmění manželů nijak nebrání v tom, abyste následně požadovala výživné na rozvedenou manželku. Nelze však vyloučit, že manžel bude u soudu argumentovat, že jste dostatečně finančně zabezpečena díky "štědrému" vypořádání společného jmění manželů, výživné od manžela proto nepotřebujete a jeho přiznání by bylo v rozporu s dobrými mravy. V takovém případě by pak bylo na soudu, aby posoudil, jaké jsou Vaše majetkové poměry a zda je na místě Vám výživné přiznat.

Z hlediska právních jistot je doporučováno, aby přenechání většího podílu na společném jmění bylo spojeno s klauzulí, dle které je tato poskytnutá hodnota (přenechávána nad rámec zákonného dělení majetku) jednorázovým vypořádáním budoucí vyživovací povinnosti dle ust. § 94 odst. 2 zákona o rodině. Nelze tudíž vyloučit, že manžel dohodu o vypořádání bude podmiňovat takovouto klauzulí, na jejímž základě Vám zanikne právo požadovat v budoucnu výživné. Bude pak na Vašem uvážení, zda-li je pro Vás výhodnější získat majetek za cenu ztráty výživného, nebo budete místo dohody vyžadovat soudní vypořádání společného jmění a vyměření výživného.

Pakliže máte v plánu žádat o rozvod dohodou, bude po Vás soud vyžadovat nejen předložení dohody o vypořádání společného jmění, ale též dohody o vzájemné vyživovací povinnosti a vypořádání společného bydlení.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším