Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
upřesnění dotazu ze dne14.7. 22:19h
Otázka
Děkuji za odpověď. S manželem jsem se dohodla, že mi nechá pračku, ledničku, mikr. troubu, společně koupenou kuch. linku, troubu a varnou desku, starý nábytek, který ve vysloužilý a odstěhuje se ze společného dr. bytu. Já jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti a mám zažádáno o ČID. Můj příjem, na zkr. úvazek, z důvodu nepříznivého zdravotního stavu, byl 3300kč.Jsme před rozvodem, manžel mi dává jen svoji část na nájem a inkaso, jinak nic. Tak mě zajímá, jestli se u soudu bude probírat vyživovací povinnost manželů, když jsem v žádosti ohledně toho nic neuvedla, a taky, jestli si můžu požádat o toto výživné i po rozvodu a jak dlouho po rozvodu.
Odpověď
Dobrý den, dokud nenabude právní moci rozsudek o rozvodu manželství, mají manželé vzájemnou vyživovací povinnost a také je každý z nich povinen přispívat na společnou domácnost podle svých možností, schopností a majetkových poměrů. Jestliže některý z manželů nepřispívá na domácnost či neposkytne prostředky druhému, který toho potřebuje, může se druhý obrátit k soudu, aby v této věci rozhodl. Pokud jste podala jen návrh na rozvod manželství, pak se soud nebude zabývat výživným na manželku ani povinností hradit náklady na domácnost. Je třeba podat návrh na výživné manželky (http://rodina.juristic.cz/61960/clanek/rodina2) a/nebo žalobu na povinnost hradit náklady společné domácnosti (vzor např. Na http://rodina.juristic.cz/61881/clanek).
Vyživovací povinnost mezi rozvedenými manželi v podstatě zaniká uzavřením nového manželství. Lze tedy podat návrh na určení (zvýšení) výživného na rozvedenou manželku do doby, než uzavřete nové manželství. Kdybyste uzavřela nové manželství, vznikne vyživovací povinnost manželovi a zanikne vyživovací povinnost bývalého manžela.
Pokud jde o rozvod dohodou, doporučuji upravit vyživovací povinnost ve smlouvě o vypořádání vzájemných majetkových vztahů a práv a povinností společného bydlení jakož i vyživovací povinnost. Za Občanskou poradnu o.s. Společnou cestou Květa Kudová