Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Placení výživného na zletilé dítě
Otázka
Dobrý den, prosím o odpověď na mou otázku. Můj manžel má z prvního manželství dceru, která v listopadu t.r. dosáhne 18 let. Dceři platíme řádně stanovené výživné. Dcera navštěvovala zvláštní školu, nemá dokončené základní vzdělání. Nastoupila na 2 učňáky, ani v jednom nevydržela. V současné době je vedena na ÚP. Chtěla jsem se zeptat, do kdy jsme povinni platit alimenty, když zde není evidentní zájem o školu ani o "práci". Děkuji za odpověď. L.D.
Odpověď
Dobrý den, vyživovací povinnost rodičů trvá do doby, než jsou děti schopny se samy živit. Obvykle to znamená, že děti dostudují a nastoupí do zaměstnání. V některých případech bývá obtížné určit konec vyživovací povinnosti. Skutečnost, že díte dostuduje, ale nenastoupí do zaměstnání nemusí znamenat ukončení vyživovací povinnosti. Pokud je na úřadě práce, záleží také na posouzení, zda je možné v dané oblasti práci získat tedy jaká je výše nezaměstnanosti. Také lze upozornit na to, že podle zákona o rodině nelze výživné přiznat, pokud je jeho poskytování v rozporu s dobrými mravy např. dítě dále nestuduje, neusiluje o získání zaměstnání, jen se tak "poflakuje". Pokud bylo výživné určené soudem, může o ukončení vyživovací povinnosti rohodnout soud. Pokud se domníváte, že jsou splněny podmínky pro ukončení vyživovací povinnosti, je třeba podat k soudu návrh na ukončení vyživovací povinnosti. Vzor takového návrhu naleznete např. na http://rodina.juristic.cz/61966/clanek. Za Občanskou poradnu o.s. Společnou cestou Květa Kudová
Oprava: Omlouvám se za nepřesnou odpověď. Ráda bych opravila znění odpovědi, konkrétně větu "Pokud bylo výživné určené soudem, může o ukončení vyživovací povinnosti rohodnout soud." Místo "může" má být musí. Tedy pokud bylo výživné určeno soudem, musí o ukončení vyživovací povinnosti rozhodnout soud. Nelze tedy přestat hradit výživné bez rozhodnutí soudu resp. pokud nebude rozsudek určující Vám výživné zrušen, může se druhá strana stále domáhat jeho hrazení.