bydlení

Dotaz ze dne 26. 9. 2007 20:42.

Otázka

Dobrý den, podle mých informací má mladý člověk, pokud studuje, nárok do svých 26let na finanční podporu od svých rodičů. Chtěl bych se zeptat, jestli má také ze zákona nárok bydlet společně s rodiči v jejich bytě, jehož není spoluvlastníkem. Za případnou odpověď předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

rozhodující není věk 26 let, ale okamžik, kdy dítě nabude schopnosti samo se živit. To v praxi znamená především okamžik, kdy ukončí přípravu na budoucí povolání - studium. Předpokládá se, že studium směřuje k postupnému vytváření kvalifikace, nikoliv k vytvoření několika kvalifikací. Vyživovací povinnost tak může pokračovat po dobu vysokoškolského studia, ba i prezenčního studia doktorandského, ale není cílem podporovat "věčné studenty", kteří by po ukončení jedné vysoké školy začali studovat druhou.

Vyživovací povinnost neznamená nárok na finanční podporu, ale nárok na uspokojování odůvodněných životních potřeb. Potřeba bydlení je odůvodněnou potřebou, nicméně je na rodičích, zda-li tuto potřebu svého dítěte uspokojí tím, že ho nechají u sebe bydlet, dají mu odpovídající finanční prostředky či jakkoliv jinak. Ve výsledku by se mělo dítě podílet na životní úrovni svých rodičů, takže např. rodiče bydlící v luxusní residenci nebudou řádně plnit svoji vyživovací povinnost, pokud svému dítěti budou hradit lůžko na polorozpadlé, šváby zamořené ubytovně.

Navíc si je třeba uvědomit, že vyživovací povinnost je závislá na souladu s dobrými mravy. Pokud by soud došel k závěru, že poskytování výživy je v rozporu s dobrými mravy může vyživovací povinnosti rodiče zcela zbavit, či ji ponechat jen v omezeném rozsahu (např. dítě hrubě napadající své rodiče, či očividně zneužívající dobu studia bez skutečné vůle připravovat se na budoucí povolání).

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším