Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
rozvod a společné půjčky
Otázka
Dobrý den,potřeboval bych od vás radu.Nedávno jsme se s manželkou rozhodli že se rozvedeme.Naše důvody jsou citové,kde už nás k sobě absolutně nic nepřitahuje už to trvá pár let,ale prostě jsme se jeden od druhého strašně odcizily,důvod není v násilí,alkoholu nebo nevěře,proto se rozcházíme v absolutním míru a snažíme se spolu řešit otázku jak kdo bude žít.Manželka navrhla že náš stávající byt zůstane mě a ona si najde menší byt.Jsme spolu 13 let a máme 12tiletého syna.Oba se máme v určitém směru rádi a není nám jedno naše budoucnost a našeho syna.Otázku mám takovou:V manželství jsme si udělaly pár půjček ,zhruba 10000 splácení na měsíc,můj příjem je zhruba 22000 a manželka bere v průměru 9500 korun čistého.Spolu jsem se domluvily že si půjčky rozdělíme přibližně na půl.Problém je v tom že máme půjčky ve dvou bankách,ale oba dva účty jsou napsané na mě kde manželka nijak nekonfiguruje.Dvě půjčky máme v jedné bance kam chodí můj plat a dvě v druhé kam chodí plat manželky.Nemůžeme si dovolit ani jeden účet přepsat na manželku z důvodu že by nám asi s největší pravděpodobností půjčky zrušily že by plat manželky na to prostě nestačil.Jsme sice s manželkou domluveni že na účet kam chodí její plat bude mít 100% přístup a že tam bude nechávat prostředky na splácení půjček.Řešíme to doma v absolutním míru,ale nikdo neví co se tomu druhému začne dít v hlavě a po čase si řekne že už to prostě splácet nebude z jakéhokoli důvodu.Ptám se tedy zda u rozvodového soudu kde tyto požadavky na splácení půjček řekneme bude nějaká záruka že manželka se na to po čase nevykašle a dluhy nezbudou jenom na mě.Já jí sice můžu přestat platit alimenty,ale manželka by měla jistotu ,že když je přestanu platit tak má možnost jít k soudu.Můžu se já taky obrátit na soud když ona přestane platit půjčky a tyto naše společné dluhy získané v manželství zbudou jen na mě? Velice vám děkuji za každou radu.
Odpověď
Dobrý den, rozvod může proběhnout dvojím způsobem – sporný a nesporný. Pakliže se s manželkou na všem dohodnete, neměl by být problém využít nesporného rozvodu. Což znamená, že jeden z manželů podá návrh na rozvod a druhý se k tomuto návrhu připojí. Dále se předloží smlouva o vypořádání vzájemných majetkových vztahů a práv a povinností společného bydlení po dobu po rozvodu a soudem schválená dohoda o úpravě poměrů k nezletilým dětem. V uvedené smlouvě se dohodnete na tom, komu jaký majetek či závazky připadnou a jak bude řešeno bydlení. Vzor naleznete na http://tisk.juristic.cz/61889/tisk/old. Pakliže zaplatíte za manželku dluh, který podle takové dohody měla uhradit ona, můžete tyto prostředky na základě této dohody po manželce požadovat. Dále je třeba upozornit na rozhodnutí Nejvyššího soudu sp. zn. 31 Odo 677/2005. Zde nalezneme, že dluh, který převzala jeden z manželů bez souhlasu druhého nemůže být vymáhán po druhém manželovi. Pakliže by šlo o dluh, který převzala manželka sama, nemůže být vymáhán po Vás tj. pokud by věřitel podal žalobu o zaplacení na Vás, můžete se bránit odkazem na tento rozsudek. Pakliže jsou dluhy psány na Vás, budou se věřitelé obracet primárně na Vás. Vy pak můžete zaplacené prostředky vymáhat po manželce, jak je uvedeno výše. Pakliže se a něčem nedohodnete a půjde o sporný rozvod. Je třeba po zániku manželství vypořádat společné jmění manželů. To lze dohodou. Není-li dohoda možná, pak může kterýkoliv z manželů podat k soudu žalobu na vypořádání společného jmění. Na základě dohody či rozsudku soudu ohledně vypořádání opět můžete po manželce vymáhat prostředky, které jste zaplatil místo manželky. Je také možné, že se dohodnete na tom, že veškeré dluhy převezme jen jeden z manželů s tím, že také zároveň dostane odpovídající část ze společného majetku. Lze se také zkusit dohodnout s bankou, zda by Vám nevyšla vstříc.
Nedoporučuji neplatit alimenty. Kromě toho, že je manželka může vymáhat soudně, může také podat trestní oznámení pro trestný čin zanedbání povinné výživy. Zde byste neuspěl s argumentem, že nehradíte výživné z důvodu, že za manželku hradíte dluhy.
Občas není známa skutečnost, že než dojde k vlastnímu rozvodu, je potřeba mít upravené poměry k dětem tj. komu bude dítě svěřeno do péče (jen jednomu z rodičů nebo střídavá péče) a jaké bude výživné ( vzor http://rodinausoudu.mujblog.info/vzory-pisemnosti/navrh-na-upravu-pomeru-nezl-deti-jejichz-rodice-nejsou-manzele). Pakliže byste uvažovali o nesporném rozvodu, musíte soudu předložit dohodu ohledně svěření dětí a výše výživného (vzor: http://rodinausoudu.mujblog.info/vzory-pisemnosti/dohoda-rodicu-o-pomerech-nezletilych-deti). S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou