Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ukončení výživného
Otázka
Dobrý den platím výživné na dceru ,které je 21 let a maturitu letos napoprvé neudělala.O prázdinách dělala reparát aby dokončila 4.ročník SEŠ.Celé ústní maturitní zkoušky dělala proto nyní v září,ale neuspěla z jednoho předmětu,takže bude ještě dělat zkoušku v listopadu.Zajímalo by mě jak je to v tomto případě s ukončením výživného,protože pokud neuspěje v listopadu dostane další termín a bude to donekonečna? Neměla by mít povinnost když už vlastně není žákem školy a ukončila střední školu 4.ročníkem byť bez úspěšné maturity,přihlásit se na pracovní úřad nebo hledat zaměstnání? Přestože vlastně ukončila 4.ročník,má vliv na povinnost placení to, že nemá dodělanou maturitu i když již není žákyní ?Pokud pro mě povinnost i přesto nadále trvá,mám právo vyžadovat nějaké potvrzení ze školy? V principu na jakém základě končí výživné-musí to určit soud nebo stačí když prostě nastoupí do práce případně je vedená na pracovním úřadě?Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
školský zákon říká v § 81 odst. 10: „Nevykonal-li žák jednu nebo obě části maturitní zkoušky v řádném termínu, přestává být žákem školy 30. června roku, v němž měl vzdělávání řádně ukončit.“ Dále uvádí v § 81 odst. 2 „V případě, že žák povinnou zkoušku společné části nebo profilové části maturitní zkoušky vykonal neúspěšně, může konat opravnou zkoušku, a to nejvýše dvakrát z každé zkoušky.“
Vyživovací povinnost rodiče k dítěti trvá do doby, kdy je dítě schopno samo se živit. V praxi to znamená do doby, kdy dítě zpravidla ukončí vzdělávání tak, aby mohlo nastoupit do práce (tedy vzdělání na odborné střední škole postačuje). Skutečnost, že střední školu nemá řádně dokončenu, nemusí být překážkou k nalezení práce a schopnosti samo se živit. Pokud však jsou i další okolnosti, proč nemůže pracovat (např. zdravotní stav, vysoká nezaměstnanost v regionu), může být situace považována za „neschopnost samo se živit“.
Doporučujeme proto obrátit se na příslušný soud (podle trvalého pobytu dcery) s návrhem na zrušení vyživovací povinnosti. Soud posoudí, nakolik je dcera schopna sama se živit. Zruší-li vyživovací povinnost, pak máte jistotu ohledně ukončení Vaší povinnosti. Pokud byste sám od sebe přestal plnit vyživovací povinnost, mohla by dcera na Vás podat trestní oznámení pro neplnění vyživovací povinnosti. Soud by sice posuzoval samostatně existenci Vaší povinnosti, ale byla by to zdlouhavá nepříjemnost.
Podle školského zákona přestala být dcera žákem školy 30. června. Pokud si nenašla práci a ani se nenahlásila na úřad práce, pak by si měla platit zdravotní pojištění (které je na rozdíl od sociálního povinné). Uvádím to jen pro případ, že by toto opomněla. V takovém případě by měla navštívit pobočku své zdravotní pojišťovny a situaci vyřešit.
Pokud byste potřeboval další informace, popř. vzor návrhu na zrušení vyživovací povinnosti, pak se můžete obrátit na jakoukoli občanskou poradnu.
S přáním zdárného vyřešení situace
Kateřina Čočková Za Občanskou poradnu o. s. Společnou cestou