Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výživné
Otázka
Moje sestra má v péči 17letou dceru,nyní se odstěhovala na trvalo k otci,který na ni platil výživné.Mě by zajímalo jestli bude sestra platit výživné pokud si o to její bývalý nebo dcera po dosžení plnoletosti(leden2010)zažádá.Je nyní na mateřské s půlročním dítětem,která má jiného otce.
Odpověď
Dobrý den,
vyživovací povinnost obou rodičů trvá do doby, než dítě získá schopnost se samo živit (typicky do ukončení studia) nebo do okamžiku, kdyby poskytování výživného bylo v rozporu s dobrými mravy. Budu-li předpokládat, že dcera v součastnosti studuje (připravuje se na výkon povolání) a není zde nic, co by bylo třeba zkoumat z hlediska dobrých mravů, tak by samozřejmě bylo na místě podat návrh na změnu úpravy poměrů k dítěti, dceru do její zletilosti svěřit otci a matce stanovit výživné. Nelze samozřejmě vyloučit, že otec s dcerou situaci nyní řešit nebudou a dcera začne výživné řešit až vlastním jménem po dosažení zletilosti. Soud návrhu na stanovení výživného vyhoví, pakliže bude trvat výše popsaný stav (dcera bude řádně pokračovat ve studiu).
Skutečnost, že je matka dotčené dcery na mateřské dovolené a vyživuje další dítě, nemá vliv na existenci vyživovací povinnosti, ale na její výši.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.