Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Majetkové vyrovnání
Otázka
Dobry den, prosim o radu. S manzelem jiz 2 roky neziji ve spolecne domacnosti, bydlim v nasem zatim spolecnem druzstevnim byte (v r.2009 bude preveden do osobniho vlastnictvi),manzel se financne podili na platbach za byt, aby zustal clenem druzstva a zustal mu narok na byt.Chci se rozvest, manzel chce vyplatit z poloviny bytu, ale nechce pristoupit na dohodu - chce pockat az do r. 2009, kdy bude byt prevedeny do osobniho vlastnictvi a bude tak mit vetsi hodnotu.Je nejaka moznost, jak se s nim rozvest a majetkove vyrovnat co nejdrive (bez jeho souhlasu), abych ho vyplacela z hodnoty bytu v soucasne dobe, kdy je v druzstevnim vlastnictvi a jeho hodnota je tak mensi? Mame spolu syna,je svereny do me pece(manzel ma urceno vyzivne).Neni na dite bran ohled pri majetkovem vyrovnani? Ma manzel narok na celou polovinu?A z jake ceny se pri majetkovem vyrovnani vychazi? Z trzni? Dekuji predem za odpoved.
Odpověď
Dobrý den,
pokud není možná dohoda s manželem, nezbývá než se rozvést prostřednictvím tzv. sporného rozhodu (základní informace a vzor naleznete např. na http://rodinausoudu.mujblog.info/vzory-pisemnosti/zaloba-o-rozvod-manzelstvi) a následně podat k soudu návrh na vypořádání práva společného nájmu družstevního bytu a zaniklého společného jmění. U družstevního bytu, kde jsou členy družstva oba manželé, se totiž po rozvodu manželé buď dohodnou na koho přejde nájem (a tudíž i členství v družstvu), nebo o dané otázce na návrh rozhodne soud. Ten z manželů, kterému nájem (a tudíž ani členství) nepřipadlo, má pak nárok na to, aby mu v rámci vypořádání společného jmění byla přiznána polovina tržní hodnoty dotčeného členského podílu. Péče o nezletilé dítě není důvodem, proč by se měl krátit podíl druhého z manželů, nicméně se péče zohledňuje při rozhodování o tom, co má kterému z manželů připadnout. Jinak řečeno v situaci, kdy je zřejmé, že jeden z rodičů mát dostat členský podíl (v hodnotě 1 800 000 Kč) a druhý finanční kompenzaci 900 000 Kč, bude soudem spíše upřednostňována ta varianta, aby dítě zůstalo v prostředí na které je zvyklé a tudíž podíl připadl tomu z manželů, kterému bylo dítě svěřeno do péče.
Bohužel Vám nemohu zaručit, zda v případě urychleného podání žádosti o rozvod bude vše rozhodnuto dříve, než se byt převede do osobního vlastnictví, rychlost soudního řízení záleží na řadě faktorů a nelze vyloučit, že se řízení protáhne v důsledku schválností prováděné druhou stranou (jednou onemocní manžel, podruhé jeho obhájce atd.)
V případě potřeby svůj dotaz doplňte či upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.