alimenty

Dotaz ze dne 28. 11. 2009 18:58.

Otázka

dobry den chtela by se optat mam s pritel 19 mesicniho clapecka ktereho kojim ale pritel to nerespektuje chce si ho brat casto ke svym rodicum a to se mi nelibi rozhodla jsem se ze pujdu zazadat o svereni syna do sve pece a take o alimenty ale to sem se pry spletla k soudu ho pry nedoostanu ze se chce dohodnout jen semnou kolik bude na maleho platit to jsem zase zamitla ja taky jsem mu rekla ze musi platit i na mne do doby co budu na materske to uz mi neveril vubec jak mam postupovat mam za jeho zady zajit k soudu a vse si zaridit sama bijim se ze mi pak bude delat problemy dekuji

Odpověď

Dobrý den, z dotazu nevyplývá, zda spolu přítelem žijete tj. zda spolu pečujete o společnou domácnost a o výchovu a výživu dítěte. Pakliže spolu nebydlíte nebo spolu sice bydlíte, ale nevedete společnou domácnost, jsou splněny podmínky pro to, aby soud rozhodl o výchově a výživě dítěte tj. o svěření dítěte do péče (jednomu z rodičů či do střídavé péče) a o výživném. Pakliže spolu žijete ve výše uvedeném smyslu, může soud dospět k názoru, že není třeba rozhodovat o svěření dítěte a v případě, že přítel neplní vyživovací povinnost dobrovolně nebo v nižší míře, než odpovídá potřebám dítěte a jeho možnostem, rozhodne soud o výši výživného. Při posuzování vyživovací povinnosti se přihlíží také k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne soud i k péči rodičů o společnou domácnost. Soud tedy rozhodne o výživném vždy, pokud jeden z rodičů (dostatečně) neplní vyživovací povinnost, o výchově dítěte rozhoduje v případě, že spolu rodiče nežijí. Pakliže spolu rodiče nežijí, může soud vedle rozhodnutí o výchově a výživě rozhodnout také o styku dítěte s rodičem, jemuž nebylo svěřeno. Soud nechává styk dítěte s druhým rodičem na dohodě a upravuje ho v případech, kdy se rodiče nemohou v této oblasti dohodnout. Vzor návrhu na úpravu poměrů k nezletilým dětem naleznete např. na http://rodinausoudu.mujblog.info/vzory-pisemnosti/navrh-na-upravu-pomeru-nezletilych-deti-na-dobu-po-rozvodu a návrh na úpravu styku napař. na http://rodinausoudu.mujblog.info/vzory-pisemnosti/navrh-na-upravu-styku-s-nezletilym-ditetem.

Zákon o rodině (§ 95) upravuje nárok matky, která není provdána za otce dítěte, na příspěvek na úhradu některých nákladů. Jedná se o úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím (tj. náklady, které by matce nevnikly, kdyby nebyla těhotná např. doplatky za léky, příspěvek na zlepšenou výživu, těhotenské oblečení, nelze uplatnit nárok na úhradu nákladů kočárku, výbavičky pro dítě apod., to je nárok na dítě a uplatňovalo by se to při určení výživného na dítě) a příspěvek na výživu po dobu dvou let. Právo žádat o tento příspěvek se promlčuje ve lhůtě 3 let ode dne porodu. Vzor tohoto podání naleznete např. na http://rodina.juristic.cz/61963/clanek. S danou problematikou Vám může pomoci také oddělení sociálně právní ochrany dětí, jež sídlí na obecním úřadě. Sociální pracovnice z tohoto oddělení jsou v případě soudního řízení o výchově a výživě nezletilého dítěte ustanoveny jako jeho opatrovník. Jejich úkolem je připravit zprávu soudu o poměrech rodiny (provádí šetření, buď přijdou za rodiči nebo si je pozvou na oddělení) a vyjádřit se k podanému návrhu rodiče. Pracovnice mají především hájit zájmy dítěte.

S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším