Výživné na zletilé dítě

Dotaz ze dne 1. 12. 2009 17:49.

Otázka

Dobrý den. Obracím se na Vás a prosím o radu. Sám si nevím rady, jak postupovat v tomto mém problému. Jsem již 20 let rozvedený, mám novou rodinu a také 17letou studující dceru. Moje bývalá manželka je vdaná a žije u ní náš společný syn. Ten začal letos navštěvovat VŠ-filozofie. Je mu 20 let. Bývalá manželka po mě chce zvýšit výživné na 5 tisíc. Platím dle výroku soudu, když nebyl ještě plnoletý, 3 tisíce. Dnes je již plnoletý, když se ho zeptám na otázku peněz, odpoví, že peníze mu řeší mamka. O penězích se nechce bavit. Vím, že o zvýšení musí zažádat on. Ale jeho matka mě kontaktovala a chtěla zvýšit výživné formou dohody na 5 tisíc. To se mi nelíbilo, protože znám naše a jejich majetkové poměry. Kontaktoval mě tedy právník, který píše, že ho kontaktoval můj syn a žádá také 5 tisíc. Protože si se synem píšeme na ICQ, zeptal jsem se ho, proč byl u právníka a nekontaktoval přímo mně. Jeho odpověď byla: „Můj právník asi ne, nejspíš mamky. Říkal jsem to několikrát, že co se týká peněz – tohle jde přes ni.“ Jsem si jist, že on u právníka nebyl, v té době byl ve škole. U právníka byla jistě bývalá manželka, protože právník je její známý. Naše majetkové poměry: já plat 20 tisíc, manželka 17 tisíc a dcera, studující bez příjmu. Vlastníme barák a dvě stará obě 16letá auta, jiný příjem nemáme. Bývalá manželka: plat 30 tisíc, její nový manžel 20 tisíc, náš syn po rozvodu žijící u matky studující nz zmiňované škole. Vlastní barák, jedno auto a ona vlastní byt 3+1 v okresním městě, který pronajímá. Prý ho pronajímá kamarádce a zdarma, což se mi nějak nezdá, jestli to je vůbec možné. Myslím si, že je jasné, že náklady na studia jsou větší, ale náš společný plat je o mnoho menší než jejich a navíc ten pronájem bytu. Nevěřím, že to je zdarma, je to jen nezdanitelný příjem, který se nikde neuvádí. Prosím, poraďte jak se mám zachovat. Předem všem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v současnosti je určování výživného tak trochu alchimie, kdy si člověk nemůže být nikdy zcela jistý, jaká částka bude stanovena v případném soudním řízení.

Pro stanovení Vaší vyživovací povinnosti není rozhodující, jaká jsou majetkové poměry Vaší bývalé manželky a jejího nového manžela, ale to, jaké jsou Vaše majetkové poměry (do čehož logicky spadne i Vaše současná manželka a dcera) a jaké jsou důvodné potřeby dítěte. Soud by se měl snažit stanovit takové výživné, jaké odpovídá právu dítěte podílet se na životní úrovni svých rodičů (v pozitivním i negativním smyslu). Pakliže rodiče dítěte mají odlišnou životní úroveň, odrazí se to i v jejich vyživovací povinnosti - pakliže např. zletilé dítě požaduje výživné po obouch rodičích, tak se každému z rodičů vyměří samostatné výživné (dle jejich životní úrovně) a dítě by se ve výsledku mělo dostat kamsi "mezi" životní úrovně svých rodičů.

V rámci vysokoškolského studia lze pochopit nárůst důvodných nákladů na straně dítěte a tudíž lze předpokládat, že by případný soud byl nakloněn zvýšení výživného (pakliže budu předpokládat, že nedošlo k významnějším poklesům Vaší životní úrovně). Je ale otázkou, zda-li by byl nakloněn až takto vysokému zvýšení. Bohužel zde není možné jednoznačně odpovědět a tak v praxi nezbývá než doporučit, abyste buď zkusil konzultovat advokáta, který má konkrétní zkušenost se soudcem, který by Vaši věc rozhodoval (příslušnost soudce je stanovena rozvrhem práce), nebo dal na svůj vlastní názor a synovi sdělil na co jste či nejste ochoten přistoupit. Pakliže syn nebude ochoten přistoupit na dohodu, nebo na to, že mu sdělíte, že se budete bavit s ním, nebo s nikým, tak Vás může dát k soudu, který následně Váš spor o výši výživného rozsoudí.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanká poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším